placená inzerce
Déte nám vědět...

Ôž se vi, gdo bôdê král. Ptensky děcky divadlo má za sebó dalši světovó premiérô!

placená inzerce
KRAL_125x

Březen 20, 2017 8:45 / Furtovnik

Ze Pteni, s fotkama principála Karla Foltinovyho – Název ‚Gdo bôde král‘ bê bêl pro pohádkô fcelkô přiznačné. Ovšemže v tymto připadě nende o princeznô a královstvi k temô. 

Ptensky děcky divadlo (PĎĎ) mévá co rok tymto časem na programô svojô premiérô. Ta letošni proběhla v nedělô 19. března. Věčinó nám to nejak vêcházi, ale tentokrát smê se nemuhlê dostavit ani na pátečni generálkô, gde bévá prostor pro foceni a takovy tê věcê, tož smê požádalê principála, režiséra a takê autora pohádkê Karla Foltinovyho, keré je takê dlóholetym, fčêl ôž emeritnim, ředitelem ptenské školê, abê nám nejaky fotkê poskêtl. Mužete se na ně mrknót TOŤ.

Ale zpátky k temô nedělnimô divadlô. Bêla to ôž štêrêadvacátá autorská pohádková premiéra. Každé rok je jedna, tym pádem PĎĎ má přišti rok před sebó štvrťstoleti. Z pochopitelnéch duvodu je principál Karel Foltinu jedinym, gdo ô něho vêdržel celó dobô. Děcka, gdo vi proč, odrustaji, a tož se ansámbl pruběžně furt měni. Sám principál nám k nedělni premiéře napsal:

Premiéru pohádky Ptenského dětského divadla „Kdo bude král“ zhlédlo v neděli 19. března v aule ZŠ Ptení více než dvě stovky diváků. Výkony herců oceňovali potleskem často i na otevřené scéně. A ve finále se nového krále zvířat skutečně všichni dočkali.
Soubor sehraje představení ještě čtyřikrát. Po derniéře v pátek 24. března se dozvíme, který z herců letos získá prestižní ocenění publika, malého plyšového pejska, „Ptenského Ferdu“.

Prvnich pár pohádek Karla Foltinovyho pro PĎĎ vêšlo ôž v rokô 1999 pod názvem ‚Pohádky pro naše děti a děti jejich dětí. Možná ani sám autor tenkrát netôšêl, jak je ten název skôtečně nadčasové. V přenesenym slova smêslô ôž totiž v jeho pohádkách mužó hrát evetuálně děti tech děti, kery  v PĎĎ hrálê před letama. To ten čas leti…

Neco o aktuálnim divadelnim kôsô nám Karel Foltinu napsal neco ôž dřiv. Mužete si teda z řádku od népovolaňéši osobê přečist, jak to s tym budócim králem vlastně je a nejaky detailê ze zákulisi.

V chudobné zoologické zahradě vedené ne zrovna energickým ředitelem chcípne lev. Na nového lva zoo nemá, a tak se řeší problém, kdo krále zvířat nahradí. Jak se ukazuje, ze stávajících zvířátek (želvy, opice, surikatky, skunkové, papoušek ani sup) to asi nikdo nebude, ale v závěru přece jenom zoo svého krále dostane.

Představení je zpestřeno 12 písničkami s texty Karla Foltina, trvá i s přestávkou necelé dvě hodiny. Na celém tomto projektu se podílí 16 dětských herců ve větších rolích, 6 herců v „company“ a dalších 5 žáků na technickém zajištění (osvětlovači, zvukaři, jevištní technici). Na přípravě představení (kostýmy, kulisy, rekvizity, choreografie) se podílejí další pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci školy i další žáci.

Facebook0
  • KRAL_125x

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy