placená inzerce
Déte nám vědět...

Morava poprvni zažêje oslavê Tradic mêslêvosti, zaháji je Svatohubertská mša

placená inzerce
myslivci

Říjen 30, 2015 8:46 / Furtovnik

Z Olomóca – Bléži se svátek sv. Huberta – patrona lovcu. A pro fšeckê, co s tym mají neco společnyho, sténě jak další, keři k přírodě a lovectvi vzhližijó s uctó, je to přiležêtosť oslavit svyho ochránca jak se slôši a patři.

Oslavê Tradic mêslêvosti nésó zas tak nečim uplně novym, ale až dofčêl bêlê vysadó zámkô Kuks. Tam měl sidlo František Antonin hrabě Sporck – zakladatel Řádô svatyho Huberta. Ten vznikl ôž v rokô 1695 a chtěl spojit osviceny mêšlenkê, ôšlechťêló mêslêvosť a humanismus. Snaha obnovit tradicô Řádô bêla ôž v 70. letech 20. stoleti, faktickê se to ale povedlo až v rokô 1993.

Poprvni bôde teda tôto slávô hostit Morava, a to přimo hanácky hlavni město Olomóc. A bôde to velká paráda na celó sobotô 31. řijna. Začne to slavnostnim pruvodem v kostymech a s historickéma kočárama z Biskôpskyho náměsti ke svatováclavské katedrálê, gde bôde slóžená slavnostni Svatohubertská mša. Tô bôde celebrovat rovnó olomócké arcibiskôp Jan Graubneru. Proběhne to pochopitelně ze fšeckó parádó, aji  s pěveckéma sborama a Trôbačema ze Zábřeha.

Po bohoslôžbě se vêdá na cestô průvod dalši, tentokrát od katedrálê na Dolni náměsti a pude trasó Dómská, Wurmova, Biskôpsky náměsti, Mariánská, náměsti Republikê, Denisova, Universitni, Na hradě, Žerotinovo náměsti a Panská. Od 12,30 pak začne na Dolnim náměsti odpoledni program. Ten znovô zahájijó trôbači a k viděni bôdó sokolnici, neco z kynológie, vábeni zvěře a takovy tê fajnovy lovecky  věcê.

Rozhodně se bôde na co divat a takê okoštovat špecialitê ze zvěřênê. Neco takového eště Olomóc neviděl, tož je rozhodně se na co těšêt. Tož êšlê vám to vênde, přêndite se aspoň na chvilečko mrknót.

 

Facebook0
  • Myslivci Olomouc
  • myslivci
  • Olomouc

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy