placená inzerce
Déte nám vědět...

Leta jezdil vlak Vrahovičákum kolem hômen, než ho tam naôčêlê stavět. V sobotô slavilê véroči vlakové zastávkê!

placená inzerce
dsc_0014

Říjen 9, 2016 11:10 / Furtovnik

Z Vrahovic – Je to na peklo, dêž vám jezdi kolem hômen vlak, ale abêste se muhlê svizt, mosite se štrachat do vedléši dědinê. Tak to mělê Vrahovičáci od rokô 1870, gdê bêla postavená štreka z Olmika do Nezátek.

Cely leta se temô dráhê bránilê, jak čert křižô, za žádnó cenô nechtělê vlak nechat ve Vrahovicách stavět. A přê tym to bêla ve svéch letech drôhá névěči dědina na Prostijovskô, v protektorátô tadê nasčitalê až 3 220 obyvatel, těsně po válce jich tam žêlo 2940.

A konečně aji tó dobó dopomuhlo komfortô cestováni vêbudováni nové vlakové zastávkê, keró obec postavila v rokô 1946 vlastnim nákladem, salvnostně otevřela 12. května 1946 a teprve v 60. letech jô v plnym rozsahô převzalê do majetkô aji péče dráhê. A právě 70. véroči otevřeni nové čekárnê postavené podle projektô mistniho stavitela Richarda Nedělnikovyho. Neco málo smê ôž o tem psalê TOŤ.

V sobotô smê se teda vêpravilê na oslavê přimo na zmiňovanó zastávkô. Vlak tadê sice stavi pořáď, ale hospodaři tadê ôž Spolek za stary Vrahovice, keré oslavê takê pořádal. Řikal nám Tomáš Peku, že só tam v pachtô, ale o veškeró udržbô zastávkê se sami staraji, maji tam svojô ‚kancelář’, gde se každé tédeň scházijó. Zastávka je do slova a do pismena jak malovaná, ostatni podobny bê ji muhlê závodět. Dokonca modelář Jirka Velochu vêrobil aji jeji papirové model v měřitkô 1:87, což pro vláčkaře pochopitelně znamená poměr modelové železnice H0.

Sami Vrahovičáci se přêznalê, že je překvapil zájem o têto oslavê. A dál chcó pátrat po zapadlé históriji Vrahovic, pro kery nastal černé deň na začátkô rokô 1973, gdê bêlê na drôhé pokus přêpojeny k Prostijovô a tak je to do dneška. V minôlosti dědinê je ale furt co objevovat a gdo vi, jak bê vêpadala dneska, dêbê se podařêlo realizovat fšecko, co se gdêsê plánovalo. K modelô zastávkê bê totiž měl brzo přêbêt model dalši . Tentokrát nerealizované stavbê základni školê, kerá měla vêpadat jak prostijovské gympl (GJW). A tož děvčatum a klôkum ze staréch Vrahovic fandimê v jejich snaze poodhalovat ve Vrahovicách tajemstvi, kery bê zvostalo jináč ôž nafurt negde v archivech anebo možná ani to né.

Na neco málo z oslav se mužete podivat TOŤ.

Facebook0
  • dsc_0014

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy