placená inzerce
Déte nám vědět...

Četnici slavilê státni svátek s celó parádó

placená inzerce
četnictvo

Říjen 29, 2015 10:14 / Furtovnik

Z Čelechovic, tech na Hané – Přê oslavách 700 let prvni zminkê o Čelechovicách na začátkô záři bêla otevřená v patře mistniho obecniho uřadô aji četnická stanice. Psalê smê o tem toť. Četnické sbor Čelechovice ve středô slavil aji státni svátek vznikô republikê.

Jenom abê bêlo jasny. Četnická stanica v Čelechovicách nigdá nebêla, ale parta nadšencu z celé Moravê tadê ôdělalê muzeálni podobô prvorepublikové slôžebnê. Tam na vás hneď déchne dôch Četnickéch humoresek. Ale jak nám řikal Jiři Vaněčku z občanskyho sdrôženi  Zemsky četnicky velitelstvi Brno, známé seriál sice bêl zasazené do Brna, ale histórijô moravskyho četnictva zatim nigdo nezmapoval a tož si to dalê za ukol sami.

Středečni sláva v Čelechovicách začla v pravy poledne. Čestná jednotka nastópila k slavnostnimô vêvěšeni vlajkê. Eště před tém je tam ale čekal zástupce vedóciho uzemniho odborô PČR Prostijov Miroslav Spurné. Tentokrát se ale dostavil se jako velitel Zemskyho četnickyho velitelstvi Brno, abê za přikladnó prácô ôdělêl Pochvalny ôznáni zemskyho velitela právě Jiřimô Vaněčkovi a starostce Čelechovic Jarce Stawaritschové. Jak se nám starostka svěřêla, hodně jô to překvapilo a dojalo, protože tam přêšla jako řadové návštěvnik a ono totok!

Svátečni odpoledne pak eště mělo v programô historickó přednáškô o vznikô republikê, jejich zakladatelich a obránci, a po slavnostnim ôkončeni akce navic lêdi svátek oslavilê lampiónovym pruvodem k pomnikô padléch. Na fotkê z celyho odpoledňa se mužete podivat toť.

Skládáni histórije četnictva néni podle Jiřiho Vaněčkovyho jenom hledáni nejakéch slôžebich archiválii. De jim aji o konkrétni lêdi, keři v té době ô četniku slóžêlê, jejich přiběhê a doplňováni mozaikê moravskyho četnictva. Pokaváď negdo z rodinê nebo vašeho okoli bêl ô četniku a máte doma neco památečnyho, co bê doplnilo dalši kaminek, tož prosi Jiři Vaněčku, ešlê bêste to nemuhlê poskêtnót do jejich sbirek. Rozhodně vám to nigde nezaratijó, naopak bôdó si teho hledět, jak oka v hlavě, protože je to právě ta věc, o keró jim de.

Ešlê bêste chtělê se s nečém takvém podělêt, pište nebo voléte:

Jiří Vaněček

tel.: 608 450 440

e-mail: vanecek@vmweb.cz

Facebook0
  • četnictvo

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy