placená inzerce
Déte nám vědět...

Zétra se otvirá Lošťêcké betlém, má třê novy přirustkê

placená inzerce
DSC_0687

Listopad 30, 2018 12:41 / Furtovnik

Z Lošťêc – Gdêž zazvonimê ô bránkê a přênde nám otevřit řezbář Jarda Benešu, tož si dêcky řikámê, jak ten rok pokaždy ôteče. Těsně před otevřenim Lošťêckyho betléma sem jedzimê ôž hromadô let. Inventurô smê sem přêjelê ôdělat aji tentokrát.

Každym rokem přêbévá do Lošťêckyho betléma novy osazenstvo. Řezbář Jarda Benešu nelenil ani tentokrát. Těžko řict, kerá ze třech figurek je névyznamňéši, každá z nich si nejak zaslóžêla svoje misto. Každopádně – pokaváď bêhmê bavilê o té néraritňéši, pak je to bezpochêbê lêška Bystróška, kerá vedle volka a osla je nénovjéš dalši ze zviřeci řiše rovnó ô jeslêček. A proč vlastně ona? Jeji přiběhê sice autor Rudolf Těsnohlidku přenesl do bilovickéch lesu kolem řekê Svitavê, jejim skôtečnym puvodnim teritoriem bêlo právě okoli Loštêc.

Mimochodem, svuj pomnik má legendárni lêska aji v Hukvaldech. A proč? Protože je to přece rodiště skladatela Leoša Janáčkovyho, keré napsal o ni operô. Je teda pomalô nezbêtny, abê s ňó bêl aji v Lošťêckym betlémě. Skladatel je teda dalšim letošnim novicem. A jak bévá zvêkem, každá z figurek si s sebó nese neco, co jô ze svó skôtečnó předlohó spojôje. V připadě Leoša Janáčkovyho má dvojnik v rôkách hóslové klič, keré řezbář Jarada Benešu vêstróhal z kóska jabloně, co sám skladatel gdêsê v Hukvaldech sázel.

Pověstnym třetim do marêáša je letos Lošťêčák František Pelclu. Ten pro dalši generace tadê zachoval ochotnicky divadlo. A tož misto v betlémě si přêrozeně takê zaslóži. Šak se mužete sami přêjit mrknót, otevirá se v sobotô 1. prosênca, zastavit se mužete až do 6. ledna.

Svuj betlém otvirá řezbář Jarda Benešu ôž podvaadvacáty. Jak nám řikal, taková dřevěná figurka ôž nigdá nezestárne, zvostane taková, jak jô řezbář vêstróhal. Ôž fčêlka spřádá plán, gdo bê muhl doplnit jeho dřevěny panoptikum přišti rok. Nám sice ôž neco naznačêl, pré takové nápad bévá dilem okamžikô. Duležêty je, abê to bêl dêcky negdo z Moravê a takê nejaká mistně vyznamná osobnosť. A pak se ôvidi.

Fotkê z našé letošni návštěvê ô Lošťêckyho betléma si mužete prohlidnót TOŤ.

pozvánka 2018

Facebook0
  • DSC_0687

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy