placená inzerce
Déte nám vědět...

Zas jich je o třê vic. Lošťêcké betlém se chêstá na letošni otviračkô!

placená inzerce
dsc_0031

Listopad 24, 2016 11:30 / Furtovnik

Z Loštêc, od řezbářa Jaroslava Benešovyho – Dvakrát do roka jezdimê do Loštêc k řezbářovi Jardovi Benešovymô. Tentokrát přêšla fáza podzêmni, gdê se chêstá otevřeni Lošťêckyho betléma. Ôž dvacátyho v pořadi.

Řezbářa Jaroslava Benešovyho z Lošťêc si nende s nikym splist. Ve svym renezančnim ohozô chodi aji na poštô, na pinckô jezdi s moravskó vlajkó. A kromě teho ôž od rokô 1994 vêřezává Lošťêcké betlém, v kerym se hromadijó jak osobnosti z Lošťêc a blézkyho okoli, tak aji ‚vêslanci’, keři Moravô proslavilê ve zbêtkô světa.

Betlém poprvni zpřistupnil veřejnosti v rokô 1997, letos je to teda podvacáty. Jak dêcky se začiná 1. prosênca a otevřeny je denně až do Třech králu, teda do 6. ledna 2017. Aji letos je betlémanu o neco vic, než loni. Každé rok přêbévaji v pruměrô tři, aktuálně je jich tam třê stovkê, včetně zviřat.

Pulka lêstopádô je dêcky čas začit s chêstánim. Pré je potřeba povêsávat, povêměňovat oschly halózkê, poôtirat prach z figurek, ôdělat celkové ornung.  Ale je to takê čas představeni novéch přirustku, kery přê slavnostnim otevřeni dostanó aji svoje občankê.

A gdo letos přêbôde? Tanečnica a baletka Jarmila Seidlova z Lošťêc, dalšim je Luděk Štiplu, keré se zasadil o obnovô lošťêcké synagógê. ‚Reperezentantem Moravê‘ je fotograf Jindřich Štreitu. Jak Jarda řikal, ze záměrem ôdělat betlém ze známéma mistnima postavičkama, ho začal ôž před letama vêřezávat. A furt je pré gde brat. Vzal si tak trochô mustr ze známyho Třebechovickyho betléma, ale ôdělovánim občanek a kronikó ze žêvotopisama betlémanu to chtěl dotahnót do eště věči dokonalosti.

Na našô loňskó a předloňskó betlémskó návštěvô se mužete podivat TOŤ a TOŤ, pro změnô TOŤ mámê zas pár foteček aktuálnich.

img

 

 

 

 

 

 

Facebook0
  • dsc_0031

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy