placená inzerce
Déte nám vědět...

Vêšla knižka o osobnostich Olomóckyho kraja, naštěsti jenom o tech, co ôž ômřelê

placená inzerce
osobnosti

Říjen 26, 2016 9:13 / Furtovnik

Z Olmika – Hledat vyznamny osobnosti je dêcky trochô vošajstlich. Sami aktuálně vidimê, jaky patálie mužó přêjit, dêž se maji nadělovat metálê. Olomócké kraj se ale poohližel jenom po tech ‚histórijó prověřenéch’.

Nová knižka, čê spiš encyklopédija, Osobnosti Olomóckyho kraja, bêla pokřtěná roztokem na kontaktni čočkê, což nám přênde mirně morbidni, ale budiž. Mělo to symbolizovat jednô z osobnosti – prostijovskyho rodáka Ottô Wichterleho, keré kontaktni čočkê vênalezl. Naštěsti se celebranti neobliklê stylově do silónek, tê totiž vênalezl takê…

Knižka má 416 stránek a obsahôje 688 encyklopedickéch hesel v podobě krátkéch medailónku. Zahrnôje osobnosti od Cyrila a Metoděja až po dnešek. De faktickê o knižni podobô Galérije osobnosti olomóckyho kraja, kerá bêla ve Vlastivědnym muzeô Olomóc otevřená ôž v rokô 2013.

A podle jakyho kliča se osobnosti vêbiralê? To je v takovéch věcech dêcky asi to néduležêťéši. V prvni řadě se hledalo vyhradně mezê mrtvéma. Dál to nemuhl bêt jenom tak negdo, o kem se nanévéš mlovilo ve vedléši dědině, mosêl svym vyznamem přerust minimálně rámec Olomóckyho kraja. Zminka je aji o tech, co se na Hané třeba jenom narodilê nebo ‚jako mali tôdema projiždělê’, ale patřijó mezê světově proslôly osobnosti. Duležêty takê je, že knižka osobnosti nijak nehodnoti, vêjma tech, ô keréch je to ôž tak nejak historickê dany a nepochêbny. Nešlo o nejaky vêčerpávajici kurikulum (curriculum vitea), spiš navozeni vztahô konkrétniho člověka s Olomóckym krajem

Do knižkê se ale nevlezlê fšeci a fšecko. Tož ôž fčêl se počitá s vyhledem třech let s vêdánim drôhyho dilô. Fotkê ze křtô só z hétmanstvi.

Facebook0
  • obalka-noviny-3
  • osobnosti

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy