placená inzerce
Déte nám vědět...

V Žárovicách se bôde odhalovat pamětni deska, sázet alej, ê mlovit o prvni Velké válce

placená inzerce
Zarovice_1937

Říjen 26, 2018 7:00 / Furtovnik

Od nás – V nedělô si bôdem přêpominat 100 let od vêhlášeni Československa v rokô 1918. Kromě teho, že je to státni svátek, bôdó přes vikend na hromadě mist probihat akce, kery toto vyroči přêpomenó a vê si ho mužete přê té přiležêtosti přêpomenót takê.

Vzpominat se bôde aji v Žárovicách. Tê só sice mistni čásťó Plômlova, ale duvod, proč só oslavê sóstředěny sem, je jasné. Asi je málo mist, kery nebêlê zasaženy Velkó válkó, teda 1. světovó. Žárovicky oběti tehoto  v té době névěčiho válečnyho konfliktô přêpomene nová pamětni deska na mistni zvoničce ze jménama jak padléch vojáku rakósko-ôherské armádê, tak aji tech, co přešlê během válkê do legii, kery se pak stalê aji základem nové československé armádê. Právě legionáře, keři se vracelê ze zahraničnich front, pak čekalo eště kôs práce doma přê mistnich konfliktech v sóvislosti s přebiránim mistnich samospráv. Tê mimochodem negde trvalê až do ledna 1919.

Ale to jenom tak mimochodem. A možná se o tym zmini aji Radim Kapavik, keré pak povede v žárovickym kulturákô besedô na téma 1. světové válkê. Program celyho vzpominkovyho odpoledňa je na pozvánce pod článkem, tož se tam třeba potkámê. K temô, abêhmê se tam vêdalê, mámê hneď nekolêk duvodu.

Na fotce je historické letecké snimek Žárovic z rokô 1937.

plakát žárovice

 

Facebook0
  • Zarovice_1937

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy