placená inzerce
Déte nám vědět...

V zámeckym parkô v Čechách pod Kosiřem se ôsadilê prasata. A jaky! Nevěřite?

placená inzerce
DSC_0139

Červen 10, 2018 9:20 / Furtovnik

Z Čech, tech pod Kosiřem – Eště zadržte s volánim po řizenym odstřelô škodné. Néni totiž prase, jak prase. Tê, co bêlê v sobotô dopoledňa v zámeckym parkô, totiž nemělê štêrê nohê, ale dvě kola. A to ôž je pak uplně neco inšiho.

Abêchmê se drželê ‚motorkářskyho‘ žargónô, s velkochovem ‚prasat‘ se začlo v rokô 1957, jako typ ČZ 501. V rokô 1960 přêšla na svět vêlepšená ‚pětsetdvojka’, ovšem ê gdêž bêl ôž nachêstané dalši typ, v rokô 1964 bêla vyroba odpiskaná bez náhradê, a neprošla ani alternativa od JAWÊ.

A tož to jenom tak letem světem. Jak nám řikal jeden z organizátoru XXI. mezinárodniho srazô historickéch skutru „PLUMLOV 2018“ Petr Májku, tym, že vyroba ‚prasat‘ je ôž dlóho ôzavřená kapitola, néni potřeba nastavovat ani žádny kritéria a omezeni pro učasť. O neco dyl vêdržel inši československé skutr  – Manet, pozďéš Manet/Tatran S 125. Ten na rozdil od strakonické ČÉZETÊ měl v rodnym lêstě zapsany misto narozeni Považskó Bystricô, pochopitelně na Slovenskô. Ani sláva Manetu ale nebêla věčná. Ve skutrové verzê se vêrábělê od rokô 1958 do rokô 1969, gdê se v Považskéch strojirnách začlê specializovat na Babettê.

Jak ‚prasata‘ v ruznéch verzich, tak aji Manetê, bêlê k viděni v zámeckym parkô v Čechách p/K, gde si jejich majiteli vêjelê na spaniló jizdô. Podle Petra Májkovyho jich tam bêlo tak 85, dalši eště zdrželo na plômlovskym Žralokô, gde měl sraz centrum, natáčeni televize. Kromě našéch nadšencu tadê bêlê vidět aji slovensky vlaječkê, přêjelê třeba aji Poláci.

Êště smê se dozvědělê, že sraz historickéch skutru je putovni, na Prostijovsko dorazêl vubec poprvni. A nebêlo to až tak od věcê. Kromě teho, že tato čásť Hané má takê hodně zajimavyho co nabidnót, v bévalé prostijovské WIKOVce se začla vêrábět fungl nová generaca ‚prasat’, ovšem s elektromotórem. A tož bêlo jasny, že se učastnici tehoto srazô zajelê mrknót ê tam.

Každopádně přêpomenót si slávô československé strojařênê rozhodně stoji za to. Na skutrê v zámeckym parkô se mužete mrknót TOŤ.

 

Facebook0
  • DSC_0139

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy