placená inzerce
Déte nám vědět...

V traťovym kilometrô 21,6…! Jak se zachraňôje nádraži v Náměšťô na Hané?

placená inzerce
náměšť1

Prosinec 30, 2019 6:59 / Furtovnik

Z Náměšťa, teho na Hané – Kópit barák, to néni jenom takové špás. To mosite mět řádně nasôšeny a bêt pevni v kramflékách, abêste na neco takovyho muhlê poméšlet. A což teprová kópit nádraži…!

Ôž smê se tadê od začátkô rokô 2017 nekolêkrát zmiňovalê o donkichotskym snaženi zachránit na prvni pohled chátrajici nádražni barabizňô v Náměšťô na Hané na trati z Kostelca na Hané do Olmika, v traťovym kilometrô 21,6. Ale každé asi ze své zkôšenosti vi, že ti, co spolihaji jenom na jistotô jistotê, se splněni svéch plánu se věčinó nedočkaji!

Na mistě čênô, teda na nádraži v Náměšťô, smê si dalê scuka s Martinem Kašparovym, keré to fšecko spônktoval. Od března 2017, gdê smê jako vubec prvni médium o této iniciativě psalê, se ôdála hromada věci. A mosimê řict, že to bêlo, jak na hópačce. Napřeď velky plánê, pak stôdená sprcha, demolični vyměr na torzo bévalyho nádraži, a fčêlka zas nová náděj, že bê to možná eště šlo.

A proti temô mladické Martinuv elán. S dalšima nadšencama založêlê spolek Nádraži Náměšť v pevné viře, že se podaři dat dokôpê prašule, abê se muhlo nádražni budovô v prvni řadě odkópit a pak přetvřořêt ani né tak k obrazô svymô, ale spiš obrazô historickymô. Aspoň zvenči, vevnitřkô přê tem najit novy vêožêti.

Jak nám Martin řikal, ozévá se mô hromada lêdi, keři vzpominaji, jak si dalê s partijó scuka na nádraži s prvnim cigárem, zažêlê tam prvni pusô, připadně nádraži bêlo prvni, co je vitalo v Náměšťô přê cestě na dožinkê nebo festival Zahrada. Každé z pamětniku to má spojeny s nečim a pro každyho je to jináč duležêty. A ešlê se to povede, bôdó si tam muct pamětnici třeba zajit na kafêsko nebo pučêt kola ke společnymô véletô po okoli. V plánô só aji dalši věcê.

Sám Martin je Olomóčák, ovšem s náměšťskéma kořeňama. Profesně s vlakama nemá nic společnyho, ale nádraži dêcky pokládal za jednô z takovéch náměšťskéch relikvii. A gdêž to s budovó začlo jit zu grunt, nebêlo mô to vubec jedno. Dneska je nádraži nedobêtny, aspoň nenásêlnéma metodama. Pro cestujici slóži akorát dřevěné provizorni přistřešek ô perónô s jedinó kolejó, co tam zbêla.

Barák je zatim v majetkô SŽDC (Správa železniční dopravní cesty). Než bôde ale muct jit do prodeja, mosi to proběhnót kolečkem schvalováni dalšima inštitucama, ve finále pak to snaď posvěti vláda k prodejô, jako zbêtné majetek. To bê mělo bêt na jaře 2021. A pak se ôvidi, gdo nabidne névic. Podlevá Martina Kašparovyho bê v připadě vic zájemcu ze sténakym ómêslem k vêôžêti bêlo lepši najit společnó řeč, než spolô bojovat.

Facebook0
  • náměšť1
  • náměšť2
  • náměšť3
  • náměšť4
  • náměšť5

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy