placená inzerce
Déte nám vědět...

V Polomi slavilê narozkê dědina ê hasiči. Přêjelê takê rodáci!

placená inzerce
DSC_0423

Červen 26, 2022 10:26 / Furtovnik

Z Polomi – Ôteklo to. Před deseti letama smê bêlê takê tymto časem v Polomi na oslavách. Mezê tym fšeckym zase jeden křižek přêbêl. Né, že bêchmê se za tê leta  sem nepodivalê, ale tôto přiležêtosť smê si nemuhlê nechat ôjit. 

720 let Polomi a 120 let hasiču. To fšecko spojeny ze setkánim rodáku. Hneď nekolêk duvodu, proč to dědinkê na krajô Konicka zajet. V připadě véroči dědinê to bévá dêcky takovy sporadicky. Málogdê je doloženy skôtečny datum založeni, to snaď ô tech mladšich. Často se ale letopočet odviji od nejaké zminkê v historickéch dokumentech, věčinó ohledně majetkovéch věci. V připadě Polomi šlo sice takê o majetkê, ale né polomsky. Dědina je v óředni lêstině zmiňovaná prostřednictvim olomóckyho sudiho Kadolda z Polomi. To se psal rok 1301. Z teho je jasny, že zdokumentovany to sice néni, ale Polomi mosi bêt eště starši…

Naopak ô hasičskéch sboru bévá čas jejich vznikô jasné. Stodvacetinê polomskéch dobráku ôž takê zahrnôjó cely generace tech, keři bêlê a só ochotni bêt blêžnimô ku pomocê. Což je rozhodně chválêhodny.

Jak řikal na koncô slavnostni mše před kaplêčkó na dědině hostujici prezident Arcidiecézni charitê Olomóc P. Bohumir Vitásek, ê přesto, co žêvot na malé dědině přênáši za komplikace třeba s dopravó nebo dostôpnosťó jinde samozřéméch věci, mělê bê si lêdi mista, gde žêjó, vážêt. K temô takê Polomském popřil fšecko dobry.

Na fotkê ze slavnostniho dopoledňa v Polomi se mužete mrknót TOŤ.

Facebook0
  • DSC_0423

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy