placená inzerce
Déte nám vědět...

V Olomócô se bôde v sobotô oslavovat Morava

placená inzerce
unnamed (2)

Květen 26, 2015 6:00 / Furtovnik

Od Moravské národni obce a od nás – Přênde na člověka doba, gdê přênde na to, že ôž bêlo dosť kverulantstvi a odmitáni, a sám od sebe začne hledat cestô ke svém kořeňum. Pro Moravákê je to samosebó zpřizněnosť s Moravó. Protože tadê smê se narodilê a tadê smê doma!

Muže žêvot každyho odvát třeba na drôhé konec světa, ale málogdê se stane, že bê zanevřel aji třeba na tô némenši dědinkô na planetě, gde se narodil. V Olomócô bôde posledni květnovó sobotô 2. ročnik slavnosti Moravské deň, keró pořádá Moravská národni obec jako přêpominkô tisiciletéch tradic, bohaté histórije a nezaměnitelné a nenapodobitelné kultúrê Moraváku.

Fšecko to začne v sobotô 30. mája před olomóckym Dómem. Vimê od jednyho z organizátoru Martina Višňovyho, že právě ve vnitřkô katedrálê po krátkym přêpomenôti jedné z vyznamnéch osobnosti na olomóckym biskôpskym stolcô proběhne pietni akt ô mista posledniho odpočênkô olomóckéch biskôpu a arcibiskôpu. Pak ôž se začne řadit pruvod v moravskéch barvách, keré pude ke slópô Nésvěťéši Trojice na Hornim náměsti kósek od radnice. Tadê só naplánovany hudebni a tanečni vêstópeni a od pul třeti odpoledne pak před restauracó Fontána ve Smetanovéch sadech bôde začinat komentovaná vycházka po olomóckéch zajimavostich.

Zvani só fšeci, kerém néni cêzi moravská kultúra a tradice a néni jim Morava ôkradená. Za nás bêchmê dodalê, že mužó přêjit aji fšeci ostatni, abê se třeba o Moravě neco dozvědělê a zažêlê přijemné deň. Fšecko, co se tam bôde dit, se dočtete na přêloženym plagátě.

Martin Višňu nám takê ale eště prozradil, že Moravskym dněm v Olomócê navázalê na tradični Dně za Moravô v Brně. Přê prvnim ročnikô v Olmikô nechêbělê ani přislušnici Královskyho řádô Moravskéch rytiřu svatyho Rostislava a Kolumbana, vêhrávala Cholênka, Krajina a Hagnózek. Oslava Moravê bôde letos určitě némiň tak dustojná, jak loni. Vic se dočtete tadê.

Facebook0
  • unnamed (1)
  • unnamed (2)
  • unnamed (3)
  • unnamed (4)
  • unnamed (5)
  • unnamed (6)
  • unnamed
  • moravsky-den-2015

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy