placená inzerce
Déte nám vědět...

V Kostelcô na Hané maji Zem rozbitó válkó. Ôkovalê jô kostelečti kovářšti mistři!

placená inzerce
kováři

Květen 26, 2020 8:46 / Furtovnik

Z Kostelca, teho na Hané – Leta letóci v Kostelcô ô radnice stával kanón. To ôž ale, jak vidê, je hodně dávno. Po upravě prostranstvi před radnicó k dokonalosti eště kósek chêbělo. Ale ôž nechêbi!

Eště si asi gde gdo pamatôje kanón na vêsokym soklô vedle kostelecké radnice. Přêpominal konec 2. světové válkê. V 90. letech ale kanón zmizl a zvostal tam akorát ten sokl, jak na Letné po Stalinovi.

Kolem oslav 75. véroči osvobozeni, konkrétně 6. května, se ale před radnicó octl pomnik jinši. Sice né na mistě, gde dělo stávalo, ale aji on mám přêpominat konec névěči válkê v históriji. A maji v tym prsťóchê, čê spiš kladivka a vyheň, kovářšti mistři Stawaritschovi z Kostelca na Hané.

Zastavilê smê se za něma v jejich kovárně, gde zrovna dělaji hektarê zábradli na dokončovanó přestavbô Muzea kočáru Vaška Obrovyho v Čechách pod Kosiřem. Ivoš s Milanem nám řikalê, že k temô, abê neco vêmêslêlê na chêstanó upravô placô před radnicó, bêlê osloveni ôž negdê před 6 letama. Vêrobilê teda pár návrhu, z keréch si na radnicê vêbralê tento jeden. Menôje se ‚Zem rozbitá válkou’a puvodni model na svojô realizacô v jejich kovářské dilně čekal dalšich 5 let.

Fčêlka je teda ôž na svym mistě a ô něho deska s 11 ménama kosteleckéch občanu, keři se nevrátilê z koncentrákô. Samotná kovaná plastika je vêsoká 5 metru a váži zhrôba 4,5 tunê.

Titulni fotka je od Stawaritschovéch, historická s kanónem je z archivô města, ostatni smê vêfotilê přimo na mistě.

 

Facebook0
  • kostelec
  • kováři
  • kováři1
  • kováři2
  • kováři3
  • kováři4
  • kováři5

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy