placená inzerce
Déte nám vědět...

Uvolnění těla i duše ve finské sauně

placená inzerce
Finské sauny

Duben 24, 2019 16:48 / michal

Saunu znali již dávno naši předkové a využívali ji nejen jako pro její blahodárné účinky na naše zdraví, ale lidé brali (a stále ještě berou) saunu jako místo společenského setkávání například s přáteli, ale dokonce i obchodními partnery. Ve Finsku je sauna součást skoro každého domu a obyvatelé této severské země si její účinky nemohou vynachválit. Je ale také několik druhů sauny a každá země si své tradice bere po svém. Historie sauny sahá až do dávného věku, kde si lidé saunu stavěli nejen ze dřeva, ale jako izolaci a ochranu před únikem tepla používali různé kožešiny. Původ je ovšem nejistý. Finský národ si tuto tradici zřejmě převzal z Asie.

Prvotřídní a kvalitní materiál

Ke stavbě sauny nebo k výrobě saunových kabin je zapotřebí velmi kvalitní dřevo, které je odolné vůči vysokým teplotám. Jako vhodné dřevo se používá zejména kanadská borovice, která je vlastně bezsuková a má mírně načervenalou barvu nebo skandinávský smrk, který má minimum pryskyřice.  Pokud chceme saunu luxusnější, můžeme použít ušlechtilý cedr, který nemá v tomhle konkurenci. Díky esenciálním olejům i nádherně voní.

Sauna jako doplněk našeho bydlení

Sauny jsou dnes velmi oblíbeným doplňkem komfortního bydlení. Jestliže tedy toužíme po domácí sauně, můžeme si ji postavit svépomocí nebo si k tomu povolat profesionální firmu. Jejich odborné a technické zkušenosti jsou v tomhle směru jistě na místě a my si tak můžeme být jisti, že máme přesně takovou saunu, jako jsme si přáli. Pracovníci takových firem nám také mohou zhotovit saunu přímo na míru. A to dokonce i do atypických prostor. V domě se jistě najde místo, kam by bylo vhodné saunu umístit. Musíme myslet také na to, že ke každé sauně bychom měli mít o ochlazovací místnost se sprchou nebo malým bazénem. Také malá odpočívárna je v tomhle směru vhodná. Je to místo po saunování, které je určeno k relaxaci a odpočinku.

Pokud si chceme postavit venkovní saunu sami, musíme si uvědomit, že velmi důležitá je její dobrá izolace. Vhodným materiálem pro izolaci sauny je zejména minerální vata nebo vata čedičová. Dnes lze také zateplovat i PUR panely, které mají hodně podobné vlastnosti, jako klasický polystyren. Při špatně zaizolované sauně se nám může stát, že nebude účinek sauny takový, jaký by měl mít. Navíc by nám unikalo teplo, které je v tomhle směru důležité.

Hlavní výhodou takové domácí sauny je především soukromí. Někdo třeba nemá rád větší kolektiv v takovém případě a tak je domácí sauna ideálním řešením.

Sauna a její vliv na naše zdraví

O pozitivních účincích sauny na naše zdraví jistě všichni víme. Můžeme si je ale trochu přiblížit. Pravidelným saunováním svoje tělo zregenerujeme a posílíme jeho obranyschopnost. V chladných měsících roku pak je naše tělo odolnější proti virovým onemocněním. Sauna ale není jen skvělým „pomocníkem“ pro posílení naší imunity. V sauně se z těla vyplavují všechny toxické látky a blahodárně působí na naši mysl. Odbourává stres a můžeme si také malinko pomoci bylinnými esenciálními esencemi.

 

Finské sauny

Finské sauny

Sauna ale také pomáhá sportovcům pro udržení kondice a uvolňuje svalstvo. Zejména silové a vytrvalostní sporty mají saunování i v rámci tréninku. Navíc je sauna vhodná pro rekonvalescenci poúrazových svalů a operací.

Dalo by se říci, že sauna je dokonalým místem pro odpočinek a relaxaci. Musíme ovšem konstatovat, že i v sauně se musí dodržovat určitá pravidla, která se musí dodržovat a to zejména ze zdravotního hlediska. Sauna samozřejmě není vhodná pro všechny. A vzhledem k tomu, že se v sauně potíme a vyplavuje se tak voda z těla, musíme dodržovat pitný režim.

Facebook0

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy