placená inzerce
Déte nám vědět...

Takové jeden filmové hrdina. Poznáte ho? ŠTEFAN LETI!

placená inzerce
čmelák1

Leden 24, 2024 12:16 / Furtovnik

Od nás – Doba dovolenkovyho véletováni je sice eště daleko, ale néni špatny mět neco do rezervê. Anebo si takê ôkrátit chvilkô v hnusnym počasi. Ať tak, čê tak, mámê pro vás jeden tip!

Přes vánočni svátkê nesmi v televizê, krom inšich filmu, chêbět ani legendárni Vesničko má středisková. Film Jiřiho Menzela podle scénářa Zdenka Svěráka dal světô takê hromadô hlášek, kery se poôžévaji furt a možná ani ôž negdo netôši, gde se vzalê.

Vedle gardê skvěléch hercu si tam ale zahrálo aji práškovaci letadlo, s kerym přêletěl pilot Štefan (Julius Satinské). Možná banálni věc. Ale s filmovym hrdinó je možny se zetkat aji pomalô po 40 letech od natočeni filmô (1985). ‚Čmelák‘ totiž visi nad plochó Národniho zemědělskyho muzea (NZM) Ostrava. Tam ho objevil přê návštěvě Tomáš Havelku a poslal nám na fotkách dukaz.

Stroj s typovym označenim Z37 a originál ‚espézetkó‘ OK-HJC se dostal do muzea v rokô 2022. Gdêž smê totiž vic po nim pátralê, tož smê našlê fotkô z rokô 2010, gdê stál rozmontované na kôsê v Mariánskéch Láznich. V takovym stavô dorazêl aji do Ostravê. Pár dni trvalo, než ho dalê do kôpê a muhl se pověsêt ke stropô vystavni halê.

Štefanuv Čmelák má ale v NZM eště dalšiho filmovyho kolegô. A shodó okolnosti to takê sóvisi s režisérem Menzelem a scénáristó Svěrákem. Určitě si vêbavite pro změnô scénô z eště trochô staršiho filmô Na samotě u lesa (rok 1976, scénář Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák, režie Jiří Menzel). Tam děda Komárek (Josef Kemr) řezal dřevo a Pražák Olda Lavička (Zdeněk Svěrák) mô běhá pro vodô na doliváni diravyho chladiča motóra, keré přes řemenicô cirkulárkô poháněl. A právě tento motór v muzeô takê stoji.

Setkáni s filmovéma legendama bêste se v zemědělskym muzeô nenadálê, ale gdêž se bôdete ochométat v Ostravě, tož se vám to klidně muže stat.

čmelák1 čmelák2 čmelák3

 

 

Facebook0

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy