placená inzerce
Déte nám vědět...

Svoje dveřê otevřel aji Domov pro seniorê v Jesencô. Jaky to tam maji?

placená inzerce
DSC_0474

Říjen 5, 2017 10:55 / Furtovnik

Z Jesenca – Ve středô se otevřelê dveřê na jeseneckym zámkô. Zámecky panstvo bêste sice tadê nenašlê, ê dêž – jak se to vezme. Zámecky komnatê rozhodně nésó jenom na ôkazováni turistickém vépravám.

Do Tédňa sociálnich slôžeb se znovô přêpojil aji Domov pro seniorê v Jesencô. Ve středô tadê otevřelê dveřê a pozvalê si na hratvô veřejnosť. Představa nejakyho ponôryho zařizeni je uplně lichá. Bêlê smê se tam po čase zas mrknót.

Samotné zámek je z rokô 1711 a nechal ho postavit premonstrátské opat Engelbert Hájek. Stavitelem bêl pravděpodobně Lukáš Glöckel. Na mistě zámkô stávala puvodně tvrz. Ve sténé době, teda takê v rokô 1711, bêl položené aji základni kameň sósedniho pótniho kostela sv. Libora. Ten dostavělê v rokô 1714.

Během let se na zámkô vêstřidalo nekolêk majitelu, posledni bêlê sestrê dominikánkê, kery v rokô 1933 tadê zřidilê ‚Zaopatřovaci ustav sv. Liboria’, a tym mô vlastně dalê novy posláni. Po válce, v rokô 1947 to bêlo přemenovany na ‚Charitativni domov pro přestárly‘ a od rokô 1954 ‚Zaopatřovaci ustav Charitê’. Řádovy sestrê to vedlê až do rokô 1960. Pak to převzal stát, novy označeni ‚Ustav sociálni péče‘ vêdržel rok, než se znovô přemenoval, tentokrát na ‚Domov duchodcu’.

Posledni řádovy sestrê ocáď odešlê v rokô 1974. Dominikánkám se zámek vrátil po rokô 1989 a následně ho odkópil Olomócké kraj, keré ho spravôje dofčêl. To jenom tak v krátkosti, jak šil tôdêma čas.

Přê Dňô otevřenéch dveři se, jak se na zámkô slôši a patři, tadê aji provázelo. Ale misto vêpôlirovanéch komnat, gde se nesmi na nic chêtat, se na jeseneckym zámkô žêje. Domov pro seniorê má 75 klientu, a jak řikala Jana Nedbalova v rolê pruvodkyně, snažijó se aji ve stavebně danéch historickéch prostorách dat klientum sóčasné komfort a sókromi. Maji nově vêmalovanó jidelnô, společenskê-relaxačně-rehabilitačni mistnosť miji laděnó do pohodovéch barev levandulovyho Provence,  přijemně só ôpraveny aji venkovni prostorê. A tož pěkny to tam maji.

Jak ôž smê naznačovalê, tadê se nepřežévá, ale žêje. Aji vidno podle frontê poháru z ruznéch seniorskéch zápoleni, čê nástěnkê s pozvánkama na plánovany akcêčkê. Šak se TOŤ mrknite na fotkê. A mosimê řict, že na nezájem přê Dňô otevřenéch dveři si v Jesencô rozhodně stěžovat nemuhlê.

 

Facebook0
  • DSC_0474

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy