placená inzerce
Déte nám vědět...

SVATOFLORÊÁNSKÉ VIKEND: Bêlê smê v Lôdeřově a Pěnčině!

placená inzerce
DSC_0441

Květen 6, 2019 7:01 / Furtovnik

Z Lôdeřova a Pěnčina – Je to tak pěkny, gdêž se lêdi zendó a spolem pobôdó. Duvodê mužó bêt ledasjaky. Jednym z nich muže bêt aji ôctěni patróna hasiču svatyho Florêána. V cirkevnim kalendářô měl tento světec svátek v sobotô.

A tak to zrovna vêšlo, že v sobotô slavilê svyho Florêánka v Lôdêřově. Ôž leta je to tam zavedeny tak, že slavnostni pruvod vêcházi z Keniček (Kníničky) a pochodôje se s mozêkó do Lôdeřova ke kaplêčce Pannê Marie Ružencové. A tož sténaky to bêlo aji v sobotô po ránô. To se zešlê v Keničkách na dědině né jenom lôdeřovšti hasiči, ale aji bratři a sestrê z okolnich sboru.

To bêl ale teprvá začátek florêánskéch oslav, kery pak během dňa pokračovalê hasičskéma pohárovéma sótěžama potěrô ê dospěléch. Né na fšecko ale aji došlo. Jak nám řikal bratřiček Pavel Navrátilu, mosêlê kvulêvá počasi zrôšêt večerni zábavô.

Počasi nebêlo o nic lepši v nedělô ani v Pěnčéně. Sice nepršelo, jak v sobotô večir, ale za to bêla zêma jak v lese. Na začátek května opravdô nic moc, svatoflorêánsky v Pěnčéně toť bévaji ôctěnim patróna hasiču celyho 19. okrskô. Kromě teho sem zajiždijó aji pravidelni hosti ze spřátelenéch sboru. Třeba ze Slatinek, Lôdeřova, Zdětina čê Kostelca.

Pruvod od hasičské zbrojnice ke kaplêčce za dědinó měl krátky zastaveni ô pomnikô padléch a nemuhla se pominót ani pobožnosť ‚ô Florêánka’.

Abêste z teho takê neco mělê, tož se TOŤ mužete podivat na obrázkê z Lôdeřova, a TOŤ zas neco z Pěnčéna.

Facebook0
  • DSC_0441

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy