placená inzerce
Déte nám vědět...

Stolety véroči se přêpominalo takê v Lôdmirově, odhalêlê aji nové pomnik a přêpilê si Republikó

placená inzerce
ludmirov1

Listopad 2, 2018 10:13 / Furtovnik

Z Lôdmirova, s fotkama od Daniela Žákovyho – Stolety oslavê asi neminôlê žádnó dědinô. Po svym si vznik Československa přêpomnělê aji v Lôdmirově. Po 28. řijnô 2018 tadê aji neco zvostalo.

Oslavê 100 let vznikô Československa sice provázelo psi počasi po celé republice. Ale ani to neodradilo lêdi, abê se zešlê a přêpomnělê si kósek té našé histórije. Jak nám napsal kronikář Lôdmirova Daniel Žáku, bêlo tak aji ô nich.

Přê té přiležêtosti si toť odhalêlê ê nové pomnik padléch. Zajimavy rozhodně je, že puvodni pamětni deska bêla na zeď hasičárnê přêdělaná ôž v rokô 1923. V 80. letech pak přêbêl aji sokl, na keré bêla deska přêdělaná, a vznikl tak komplet pomnik. Jenomže čas ôž je takové, že ničemô moc neprospivá. Pamětni deska vzala za svy, rozlomila se, ale jako artefakt zvostala ôložená v obecnim depozitářô.

Naštěsti v Lôdmirově nemaji nózô o mistrê kamenikê. Na základ pomnika ôdělal Pavel Surmu piskovcové podstavec, Emilu Mülleru pak vêrobil novó deskô ze jménama padléch. Pomnik v nové podobě, keró Pavel Surmu ê navrhl, bêl teda v nedělô 28. řijna aji odhalené a přêpijelo se, jak jinak, rumem Republikó.

Pak se ale eště dom nešlo. Pokračovalo se ale ôž ve vehřité hasičáčně. Tam se posedělo, pokecalo, povzpominalo. A tož svátek, jak se patři.

Fotkê mámê od Daniela Žákovyho.

 

Facebook0
  • ludmirov1
  • ludmirov2
  • ludmirov3

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy