placená inzerce
Déte nám vědět...

Sobotni Moravské deň v Olmikô představi aji Osobnosti Moravê

placená inzerce
moravský den

Květen 27, 2019 11:36 / Furtovnik

Od nás, s pozvánkó Stanislav Blažka – Svuj ‚deň‘ má gde co a gde gdo. Tak proč bê takovy vyznamny datum nemuhla mět aji Morava? A ona ho skôtečně má. Letos je Moravské deň naplánované na prvni červnovó sobotô.

Je potřeba aji řict, že Moravské deň bôde ôž pošesty. A tož gdo máte v žêlách moravskó kriv a moravskó hrdosť, mužete se v sobotô 1. června dopoledňa vêdat na olomócky Horni náměsti. Moraváci nesó ale žádni zapškloni, rádi mezê sebó ôvicó ê fšeckê ostatni, keři to s Moravó mêslijó dobře nebo k ni maji kladné vztah.

Neco o tem, co se bôde na Hornim náměsti dit, nám za organizátorê napsal svolavatel a hlavni pořadatel Moravskyho dňa Stanislav Blažku. Mimo jinšiho se přê této přiležêtosťê bôde předávat aji oceněni vyznamném osobnoťám Moravê. A tož fčêlka ôž předávámê slovo:

Za organizátory ze spolku Moravská národní obec bych Vás rád informoval a zároveň pozval v sobotu 1. června 2019 do Olomouce na 6. ročník slavnosti MORAVSKÝ DEN. Úvodní část tohoto festivalu moravské kultury a historie se bude konat na olomouckém Horním náměstí od 10:00 do 12:00 hodin. V letošním roce je Moravský den součástí programu SVÁTKŮ MĚSTA OLOMOUCE. Využili jsme této, pro nás organizátory, cenné spolupráce s Magistrátem statutárního města Olomouce a pozvali jsme do Olomouce na slavnost Moravský den nejen představitele městských a obecních samospráv, ale také osobnosti v loňském roce nominované na cenu „Osobnost Moravy“. Hlavním bodem slavnostního programu Moravského dne bude předání ocenění významným představitelům moravské vědy, kultury, sportu a veřejného života za nominaci v anketě Osobnost Moravy. Tuto velmi úspěšnou a pro veřejnost atraktivní anketu náš spolek pořádá letos již čtvrtým rokem. Jedná se o anketu, do které jsou nominovány významné osobnosti z nejrůznějších oborů lidské činnosti, které svým umem a prací dělají dobré jméno nejen Moravě, ale celé České republice. Našim záměrem je, aby již samotná nominace byla oceněním a vyjádřením úcty dotyčnému člověku.

Dovoluji si na Moravský den co nejsrdečněji pozvat Vás a všechny lidi dobré vůle, kteří mají rádi našu zem Moravu, její bohatou historii, nezaměnitelnou kulturu a překrásné tradice.

Pokud jde o kulturní program Moravského dne, tak svým vystoupením účastníky jistě potěší prostějovský zpěvák a harmonikář s nádherným hlasem Karel Kekeši. Krásu moravské lidové kultury, v tomto případě z Hané, nám pod vedením paní Pavly Bezové představí dětský folklorní soubor Hanáčci, který do barokní perly Moravy, města Olomouce, dorazí z nedaleké Litovle.

Od 13:30 hodin se pak bude konat komentovaná vycházka po pamětihodnostech a zajímavostech středověké metropole Moravy, města Olomouce. Průvodcem nám bude člen Historické sekce Moravské národní obce, z.s., pan Bc. Jaroslav Svozil. Sraz zájemců o poznání historie Olomouce a celé Moravy je u barokního skvostu sloupu Nejsvětější Trojice, který je zapsán na seznamu památek UNESCO.

Záštitu nad 6. ročníkem slavnosti Moravský den převzal hejtman Olomouckého kraje, pan Ladislav Okleštěk.

 

Více o anketě zde:

http://zamoravu.eu/osobnost-moravy/

http://zamoravu.eu/2016/12/osobnost-moravy-2016-vyhodnoceni-ankety-19-12-2016/

http://zamoravu.eu/2017/12/osobnost-moravy-2017-vyhodnoceni-ankety/

http://zamoravu.eu/2018/12/osobnost-moravy-2018-vyhodnoceni-ankety/

http://zamoravu.eu/2019/02/osobnost-moravy-2019-zahajeni-ctvrteho-rocniku/

 

Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/644552442650283/

Během Moravského dne obdrží ocenění z rukou členů koordinačního týmu iniciativy tyto významné osobnosti Moravy:

1) Hlavní cenu, bronzovou plastiku stylizované orlice, převezme Osobnost Moravy 2018, pan Ing. RADIM SLABÝ - skvělý botanik, znalec přírody, odborník na úpravy okrasných ploch a zahrad, zakladatel arboreta Makču Pikču u obce Paseka na Olomoucku

2) paní DARINA NEŠPOROVÁ – učitelka mateřské školy v obci Jívová, která s nasazením vlastního života zachránila čtyři děti.

3) pan JANEK VAJČNER – moravský patriot, špičkový sportovec, propagátor, instruktor a trenér severské chůze – Nordic Walking, několikanásobný medailista z mistrovství Evropy, mistr Evropy a zároveň držitel světového rekordu v Nordic Walking

4) pan MIROSLAV KOBZA – úspěšný novinář, fotograf, autor dramatických a písňových textů, spisovatel a rozhlasový dokumentarista ČR Olomouc

5) pan VÁCLAV OBR – restaurátor starožitných kočárů, zakladatel a ředitel Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem

6) pan JINDŘICH MACHALA – vojenský lesák v důchodu, autor Kroniky Libavska, zakladatel a předseda výboru Okrašlovacího spolku Lubavia

7) pan GUSTAV AULEHLA –  rodák z Olomouce, fotograf, který zachycuje motivy domova, výjevy z ulic měst, hospod, koupališť, pracovišť, ale i svateb a pohřbů

8) pan doc. PhDr. LUDĚK GALUŠKA, CSc. – vědecký pracovník, archeolog, publicista a popularizátor raných dějin Moravy

9) pan PETR CHŇOUPEK – šéfredaktor Horáckých novin — „listu Západní Moravy“

 

Stanislav Blažek  

předseda oblastního sdružení MNO Haná

svolavatel a hl. pořadatel Moravského dne

kontaktní osoba a jednatel iniciativy „OsobnAnketa-Osobnost-Moravy-2018- vítězové ořezst Moravy“

Moravský den

Facebook0
  • moravský den

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy