placená inzerce
Déte nám vědět...

Sláva, lesk ê démoni, takové je balet Queen. Bêlê smê se podivat!

placená inzerce
DSC_0889

Leden 12, 2018 9:36 / Furtovnik

Z olomóckyho divadla – Neco málo z baletô Queen smê vidělê na plômlovskym zámkô přê Baletnim galavečerô. A tož dêž se naskêtla možnosť zajit na cely představeni do Moravskyho divadla v Olmikô, tož to nešlo pochopitelně odmitnót.

Balet šéfa olomóckyho baletô Roberta Balogha s pisničkama kapelê Queen se hraje od polovinê dôbna 2016 a fšeckê představeni bévaji hneď po zahájeni předprodeja beznadějně vêprodany. Queen, potažmo Freddie Mercury, to je prostě fenomén. A ê dêž zpěvák ômřel ôž v rokô 1991 v póhéch pětaštêrêceti letech, na takovó osobnosť se nezapominá. A to jak v tym dobrym, tak aji v extravagantnosti a prostopášnosti, kery jeho žêvot provázelê. A o tym balet Queen rozhodně je.

V baletnim libretô Roberta Balogha aji bez slova promloveni v podvědomi slêšite přiběh, keré se před vama odehrává. Skôtečné lesk a sláva, ale takê rozervanosť a boj s démonama, kerém nakonec Freddie aji podlehl. V přestávce smê s šéfem olomóckyho baletô ve foyer chvilkô splklê. Řikal, že ê on sám Queenê dêcky rád poslêchne. Navic přê připravách představeni, kery dával dokôpê s dramaturgem Tomášem Lehotskym, se radil aji s osobnim komornikem Mercuryho Peterem Freestonem, keré ôž hromadô let žêje v Českô. Ale jak nám Robert Balogh prozradil, to fšecko bê nestačêlo, dêbê neměl v baletnim sóborô sólistô Ivo Jambora, keré Queenama doslova žêje. A bêlo to na pódijô aji vidět a těžko se dalo oddělêt, ešlê si vic ôžévá rolô rockové hvězdê nebo parádni tancováni.

Ôž bêlo zminěny, že v podkladô queenovskéch skladeb se prolinal zpěvákuv žêvotni přiběh. K temô určitě přêspěl právě Peter Freestone, keré Robertovi Baloghovi dokázal přêbléžêt pozadi teho, v jaké sóvislosti nekery šlágrê vznikalê. A dêž po Freddyho smrti se přê hitô Show must go on zpětně promitl na jevišťô celé jeho žêvot, bêla to opravdô sêla. Naopak v představeni só aji odlehčeňéši chvilkê, to gdêž v pisničce I want to break free je baletně parafrázované puvodni videoklip.

Sténě jak ô jinéch světovéch hvězd – aji Freddieho mužete milovat nebo nenávidět. Ale to, co během neceléch dvóch hodin vidite na pódijô, vás dokonale ôsadi. Néni divô, že si pak baleťáci a hlavně Ivo Jambor, ôžévalê bóřlêvó děkovačkô a potlesk narvanyho divadla ve stoje, řečeno světově – standing ovation. Určitě zaslóženě!

Představeni smê nechtělê rôšêt a rozhodně smê pokládalê za správny respektovat dohodnôty podminkê pro foceni. Snažêlê smê se pořidit aspoň pár obrázku, na kery se mužete mrknót TOŤ.

Facebook0
  • DSC_0889

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy