placená inzerce
Déte nám vědět...

Sedm set sviček bê se Hačkám na dort nevlezlo. Za to se ale zepisovala unikátni kniha rodáku!

placená inzerce
hačky

Červenec 29, 2018 8:26 / Furtovnik

Z Haček – Gdo bê to bêl řekl. Takovy Hačkê. Dojedó sem jenom ti, keři maji do Haček namiřeny, protože se sem mosi sjet z hlavni sêlnice. Ale na svým mistě stojijó ôž némiň 700 let. Svoje kôlatinê oslavolalê v sobotô.

V jináč klidné dědince bêlo v sobotô pořádně žêvo. Přêpominalo se 700 let první zminkê, což je řadi k tem staršim né jenom na Konickô. Od rokô 1318 ôž ôteklo hodně vodê, hodně se teho o Hačkách ôž nadobro zapomnělo, protože né fšecko se podařêlo za tô dobô zaznamenat a dochovat.

Dějinê se podrobně zmapovany od 20. let minôlyho stoleti, gdê se tadê začkla psat obecni kronika. K temô se na Hačkách rozhodlê přêspět eště dalším počênem. S oslavama bêl spojené aji sjezd rodáku, přê kerym se fšeci zapisovalê do obecni knihê. V ni bêl vêfocené každé barák a k němô se dopisovalê ti, keři tam žêjó anebo tam ocáď pocházijó. Jak nám řikal zastupitel Jiři Havličku, chcó tak dochovat obraz dědinê dalšim generacím.

Starosta Ladislav Zajičku přêpomněl, že poslední sjezd rodáku bêl před 13 letama v rokô 2005 přê přiležêtosti svěceni obecnich symbolu. Néni to teda pré zas tak dávno, naopak ale aji dosť dlóhá doba na to, abê se spósta věci změnila a mělê chôť se znovô potkat ti, keři se od té dobê nevidělê, nebo třeba eště aji dyl. Ale zároveň eště ôvedl jedno véroči Haček spojeny s letošním rokem. Před 80 letama bêla dědina přêpojená na elektrikô.

Sláva se přêrozeně neobešla bez pruvodô po dědině provázenyho Holóbkovó mozêkó, přê té přiležêtosti bêl takê vysvěcené obnovené křiž. K věcê patři aji mša svatá před mistni kaplêčkó. A abê to nemosêlê lêdi nosêt fšecko v hlavě, k sedmistovce obec vêdala brožurkô ze fšeckym podstatnym, co je potřeba o Hačkách vědět.

K přêpomenôti, jak to bêlo v sobotô, mužete pro změnô TOŤ omrknót nejaky fotkê, pod článkem si pôsťte video.

Facebook0
  • hačky

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy