placená inzerce
Déte nám vědět...

Republika načala drôhy stoleti. Na Březskym vrchô nad Konicó se slavilo ôž v nedělô!

placená inzerce
DSC_1008

Říjen 28, 2019 9:29 / Furtovnik

Z Konice – Před rokem to bêla velká sláva a po celé republice. Přê přiležêtosti 100 let vznikô samostatnyho Československy se sázelê lêpê, slavilo se snaď aji v té némenši dědince. Žêvot de ale dál a v žádnym připadě bê se na 28. řijen 1918 nemělo zapominat, aji gdêž to nésó kôlatinê.

Mistem zetkáváni přê přiležêtosti státniho svátkô vznikô samostatnyho Československy je takê mohyla na Březskym vrchô. Ta bêla na přêpomenôti tehoto vyznamnyho dňa postavená v rokô 1925 k pětasedmdesátinám T. G. Masaryka. Z té puvodni dneska ôž zbêla jenom pamětni deska, protože pomnik bêl za válkê zničené. Nově bêl postavené v rokô 1990 a vêcházi z podobê teho puvodniho.

Letos se na Březskym vrchô lêdi zešlê ôž v nedělô 27. řijna. Tentokrát, aji vzhledem ke krásnyhmô počasi, v nebévalym počtô. Historijô vznikô republikê krátkô vzpomenôl Mgr. Jaroslav Nedbalu a pár dalšima skôtečnosťma pak dál doplnil starosta Konice Michal  Obrusniku. Přitomni bêlê mimo jinéch hasiči ê skauti.

Na závěr se pochopitelně hrála hymna, komplet celá československá, teda aji z puvodni slovenskó čásťó. A tož tak to má bêt. Na fotkê z nedělniho odpoledňa ô mohylê se mužete mrknót TOŤ.

Facebook0
  • DSC_1008

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy