placená inzerce
Déte nám vědět...

Po Prostijovskô se potôlovalê bareťáci. Ale fšecko v dobrym :-) …

placená inzerce
DSC_6424

Červen 29, 2017 7:16 / Furtovnik

Od nás, s reportážó a fotkama Michala ‚Môšáka‘ Môchovyho – Že nésó dêcky věcê takovy, jak vêpadaji, je známá pravda. A dá se to řict aji o sobotnim pochodô ‚Po stopách 22. výsadkové brigády’. 

Ê dêž se na startô v Hamrech zešlo na 700 přiznivcu, nebêlo se čeho obávat. Pochod po stopách… je ôž tak nejak tradični záležêtosť, kerá ovšem néni na drôhó stranô žádné lébes a absolvovat ať ôž deset nebo třêatřêcet kilásku v náročnym terénô aji počasi nebêla žádná sranda.

Vic nám o tym ale napsal ‚takêbareťák‘ Michal Môšák Môchu, keré je zároveň mistopředsedó spolkô Červeny baretê. A pochopitelně k sobotnimô pochodováni má blézko. Nebôdem teda ôž dělat žádny obštrukce a nechámê ho promlovit o tem, jak to fšecko bêlo.

O víkendu se červené barety potulovaly na Prostějovsku

Poslední sobota v červnu je již tradičně věnována bývalým, ale i současným výsadkářům a všem příznivcům, kteří chtějí vzdát hold všem příslušníkům VÚ 8280, jenž za dobu své služby prošli náročnou službou u tohoto elitního útvaru. Právě v tuto sobotu se sešli na UVZ Hamry pochodnící, kteří se přihlásili na pochod „Po stopách 22. výsadkové brigády“. I letos přišlo na 700 těchto příznivců, aby na trasách 33 km a 10 km změřili svoje síly. Tento rok opět v náročném terénu a opět v náročném slunečném počasí. Více jak 30°C vedra vyzkoušela fyzickou kondici jak nejmladšího účastníka, který měl 7 měsíců, tak nejstaršího 83 letého plk. v.v. Miroslava Řepku, bývalého příslušníka 22. výsadkové brigády a taktéž i bývalého prezidenta klubu výsadkových veteránů ČR.  Letos se rozhodlo nejdelší trať běžet i 12 běžců. Zvítězil Marek Dobiáš, který tak vyhrál vzduchovou pistoli. Cenu do této soutěže věnoval jeden z partnerů pochodu. Velice těsně za ním doběhl šéf Ředitelství speciálních sil brig. gen. Karel Řehka. U pochodníků sklidil obrovský obdiv a úctu. Nejen za sportovní výkon, ale i za svůj lidský přístup.

5. ročníku pochodu, který nesl název po pátém veliteli, jenž velel tomuto útvaru s působností v Prostějově pplk. Františku Stavném, se letos zúčastnila i početná polská výprava bývalých výsadkářů a rovněž členů jednoho z klubů výsadkových veteránů Polska. 26 těchto příslušníků zamířilo do Česka, aby poznalo jak kraj a přírodu, tak i zdejší lidi. A musíme říci, že byla vytvořena velice skvělá přátelská a pohodová atmosféra a navázala se opravdu nová přátelství. Veliký dík patří člověku, který dal dohromady tuto partu lidí a to Jacku Dziedzielovi.

Letošního ročníku se zúčastnilo i 9 velitelů, kteří veleli VÚ 8280 Prostějov a vdova po prvním veliteli plk. Františku Mansfeldovi Věra Mansfeldová. Současný velitel plk. gšt. David Franta je v té hierarchii velitelů v pořadí čtrnáctý. Takže máme před sebou ještě hodně ročníků.

Velké poděkování patří všem našim partnerům a sponzorům, bez jejichž pomoci a finančního přispění by neměl pochod takovou úroveň, jakou měl. Především Statutárnímu městu Prostějov, které na zahajovacím nástupu reprezentoval bývalý primátor města Miroslav Pišťák. Letos pořadatelé pochodu – spolek Červené barety ocenili takovým malým benefitem účastníky a organizátory 5. ročníku, a to odznakem „Za věrnost“. Jak říká předseda spolku Jindřich Starý jr.: „Vážíme si těch, kteří si udělali za těch pět let pětkrát čas a svoji přítomností podpořili náš projekt. Tento odznak se nedá koupit. Musí si ho člověk na akci buď odpracovat nebo odpochodovat“.

 

Facebook0
  • DSC_0014
  • DSC_0073
  • DSC_0476
  • DSC_0585
  • DSC_0718
  • DSC_6424
  • DSC_6446
  • DSC_6527

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy