placená inzerce
Déte nám vědět...

PĎĎ ve štvrťstoleté premiéře. Jak to dopadne s princeznó Jitřenkó?

placená inzerce
DSC_0873

Březen 24, 2018 10:15 / Furtovnik

Ze Pteni – Jak to dopadne, to pochopitelně mê ôž vimê, protože smê bêlê v pátek dopoledňa na generálce letošni premiérê Ptenskyho děckyho divadla (PĎĎ). Jenom vám mužem řict, že jak v každé pohádce – dopadne to dobře. 

Ale vic prozrazovat nebôdemê, máte možnosť v nedělô 25. března o třêch odpoledňa vêrazêt do aulê školê ve Pteni, gde bôde mět světovó premiérô pohádka principála a režiséra PĎĎ Karla Foltinovyho, s pořadovym čislem pětadvacet. Přê pátečni generálce se eště brósêlê a ladilê posledni detailê, ‚rejža‘ moc spokojené nebêl, ale jak řikal – horši generálka věsti dobró premiérô…

Aktuálni pohádka má teda pořadovy čislo 25, čimž autor Karel Foltinu ôž začiná déchat na záda slavném světovém kolegum. Ovšemže takové William Šejkspiru (Shakespeare) má na kontě cca 38 divadelnich titulu, ten ale ômřel ve dvaapadesáti letech, z teho ôž ve svéch devětaštêrêceti odešil na odpočênek… Jak řiká emeritni ředitel ptenské školê – teho pré ôž asi nedožene!

Karel Foltinu eště povidal, že každé rok je to s divadlem jináč, protože ansámbl je proměnlêvé podlevá teho, gdo vênde ze školê, gdo se objevi zas nové, gdo se na to citi, gdo je lenoch a gdo nakonec pronde školnim konkurzem. Zkóšet se začiná ôž po začátkô školniho rokô a s bléžicim se terminem premiérê to dostává švuňk. Hlavni věc je, že to fšeckê bavi. A takovy tê prkotinê, že negdo zapomene text, stoji tam, gde stát nemá nebo přênde na scénô nedopatřenim aji s mobilem? To só maly věcê…

Po premiéře a třech reprizách je ôž naplánovaná ê derniéra, kerá po Velêkonocách letošni divadelni sezónô ôzavře. Nebôde se Karel Foltinu nôdit? To pré ani náhodó, spiš bôde mět vic časô na doháněni restu, protože abê teho neměl málo, přêbral si pré eště aji psani ptenské obecni kronikê, kerá pětatřêcet let ležela ladem. A tož o zábavô má rozhodně postarany. A divadlo? Na přišti rok slébil dalši premiérô, takže ptenská bohéma rozhodně zahálet nebôde!

Přêdávámê jenom maló tiskovó zprávô o letošnim divadle, abêste vědělê, do čeho lezete nebo o co ste přêslê! Na fotkê z pátečni generálkê se mužete mrknót TOŤ.

Už pětadvacátá v řadě bude letos světová premiéra na prknech Ptenského dětského divadla. V neděli 25. března v 15 hodin sehrají v aule základní školy ve Ptení malí umělci další pohádku Karla Foltina „O královně noci a princezně Jitřence“.

Noktis – královna noci chce získat vládu nad celým světem. Prvním krokem k jeho ovládnutí má být záhuba princezny Jitřenky. Jitřenka má ale nejen svoje ochránce, ale i vysvoboditele. Kromě titulních postav uvidí diváci třeba královniny dvorní dámy, strážce soumraků a jeho červánky, ducha hvězdného svitu, prince Jasana a jeho panoše, hvězdičku, slunce a jeho paprsek, ale také docela obyčejné holky Klárku a Šárku a další. Představení je zpestřeno 8 písničkami s texty Karla Foltina, trvá i s přestávkou necelé dvě hodiny.

V pátek 23. března v předpokládaném rozmezí zhruba od 9:00 do 11:00 hodin se uskuteční generální zkouška, při níž budou herci v kostýmech a nalíčení (škola si při ní bude pořizovat fotodokumentaci). Pokud byste měli zájem se přijet ještě před premiérou podívat, toto je nejvhodnější termín, kdy je možné udělat i autentickou fotku.

Na celém tomto projektu se podílí 16 dětských herců ve větších rolích, 6 herců v „company“ a dalších 6 žáků na technickém zajištění (osvětlovači, zvukaři, jevištní technici). Na přípravě představení (kostýmy, kulisy, rekvizity, choreografie) se podílejí další pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci školy, někteří rodiče i další žáci.

Po premiéře jsou naplánovány do velikonočních prázdnin tři reprízy ve dnech 26.-28. března – pro žáky základních a mateřských škol, které mají zájem do Ptení přijet. Derniéra bude po Velikonocích – ve středu 4. dubna. Tato představení začínají zpravidla kolem 9. hodiny, po příjezdu diváků.

Facebook0
  • DSC_0873

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy