placená inzerce
Déte nám vědět...

Ôž ste bêlê na Moravskym Blanikô? K vystupô na Bradlo si pořádně namažte pod kolenama!

placená inzerce
DSC_1277

Červen 12, 2022 18:48 / Furtovnik

Z Nové Hradečné a z Bradla – Ešlê chcete vêrazêt na Bradlo, tož mosite v prvni řadě vêbrat to pravy. Bradlo je podle odbornyho slovnikô obecny označeni pro geormofologické skalnaté utvar tektonickyho puvodô, erozó vêpreparovany skalêska.

Z teho plêne, že žbrdolu s tymto názvem je povic. Wikipedia jich na uzemi našé republikê a Slovenska zná 11, a to tam chêbi minimálně jeden, o kerym vimê eště krom citovanéch. Na Bradlo, kery v tymto připadě mêslimê, nejezďête ani na Konicko k Lôdmirovô, ani na známy Bradlo v Myjavské pahorkatině s mohyló M. R. Štefánika. Toto je v Usovské vrchovině a pro svojô mystickó atmoškô se mô takê řiká Moravské Blanik.

Z možnéch cest na Bradlo smê zvolêlê vystup z Nové Hradečné. Ale ešlê si mêslite, že po jiné cestě bê to bêlo věči leháro, tož to asi pravda nebôde. Ať tak nebo tak – do vrcholovyho bôdô ve véšce 600 m n. m. se dobrat sténak mosite.

Vychozi bod v Nové Hradečné je nejakéch 275 m n. m., tym pádem na 3 kilometrech cestê k vrcholô mosite vêstópat vic, jak 300 véškovéch metru! Takže o nejakó tô kapkô potô rozhodně nóza néni. A gdêž ôž dorazite k vrcholovymô rozcestnikô s malym tábořiště na špekáčkê a tak, tož chtic z teho mět skôtečné zážêtek, mosite vêstópat po vêsekanéch shodech kolem zábradli na skalnaté pahorek eště o nejakéch 20 metru véš, Ale určitě to za to stoji.

Bradlo je takovym předělem mezê Hanó a pomalô bobtnajicima Jesenikama. Gdêsê to bêlo takê misto velkéch slavnosti. Šutr z Bradla je dokonca ê v základech Národniho divadla. Co je fšecko ze skalnatyho vrškô vidět se mužete mrknót TOŤ.

Facebook0
  • DSC_1277

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy