placená inzerce
Déte nám vědět...

Osobnosťó Moravê je ‚Kamelot‘ Roman Horké. Na bedně só eště bloger a klaviristka. GRATULÔJEMÊ!

placená inzerce
osobnost titul

Prosinec 17, 2020 17:22 / Furtovnik

Od nás, ze zprávó Standê Blažkovyho – Aji přes tê fšeckê hruzê, kery nás tento rok provázijó, stihl proběhnót dalši ročnik anketê Osobnosť Moravê. Tô Moravská národni obec vêhlašovala ôž popáty.

Rovnó k věcê! Fšecko podstatny nám k temô napsal náš známé Staňa Blažku, keré je jednatelem iniciativê Osobnosť Moravê. Do konečnyho hlasováni bêlo zařazenéch 7 nominaci, z teho ve dvóch připadech šlo tak nejak o nominantê kolektivni. To bêla kapela Fleret a trojlistek hanáckéch starostu z Litovle, Uničova a Červenkê.

Hlasováni startovalo na začátkô leta a čas dat svuj hlas na webovkách anketê bêl do 13. prosênca. Jak jistě fšeci vite, teho ôž bêlo. Je teda čas vêhlašovat vysledkê. Jenom dodémê, že v letošni anketě hlasoval rekordni počet respondentu – pomalô 30 tisicu. Vic, jak třetinô z nich bêlo pro známyho mozêkanta a zpěváka Romana Horkyho. Pomêslny střibro si odnáši bloger, spisovatel, cestovatel, srandista a všeobecně osvicené člověk Laďa Větvičku, třeti misto v anketě přêpadlo klaviristce a mimo jinšiho takê pedagožce na konzervatořê Mgr. Věra Lejskové.

Tož ostatni se ôž dozvite od népovolaňéšiho Standê Blažkovyho.

OSOBNOSTÍ MORAVY 2020 SE STAL ZPĚVÁK A HUDEBNÍK ROMAN HORKÝ, ALE  TAKÉ HANÁCKÝ REGION MĚL MEZI NOMINOVANÝMI SVÁ ŽELÍZKA V OHNI

         Spolek Moravská národní obec letos už po páté organizoval anketu, která má prostřednictvím hlasů široké veřejnosti určit, kdo je nejvýraznější a nejuznávanější osobností v daném roce. Prvořadým záměrem celé iniciativy je však především poukázat na skutečnost, že země Morava je až neskutečně bohatá na významné osobnosti z nejrůznějších oborů lidské činnosti.

Po zpracování návrhů veřejnosti, oslovení a získání souhlasu nominovaných osobností jsme již 28. června zprovoznili hlasovací anketu. O hlasy se ucházelo sedm nominovaných významných osobností moravského kulturního, uměleckého, akademického a obecně společenského života Moravy, pro které bylo možné hlasovat na webové stránce: http://osobnost.moravy.eu/.

          V neděli 13. prosince 2020 dospělo hlasování v internetové anketě Osobnost Moravy 2020 ke svému konci. Letos nás pořadatele upřímně potěšil rekordní celkový počet 29 521  hlasů. Každý z těchto hlasů má svoji hodnotu a přispívá k co největší objektivitě konečných výsledků. Za tuto skutečnost patří velké poděkování všem příznivcům, Moravankám a Moravanům, kteří se hlasování účastnili.

          Vítězem letošního ročníku ankety a Osobností Moravy 2020 se na základě opravdu velké převahy 10 002 hlasů stal uznávaný kytarista, skladatel, textař, aranžér, producent a zpěvák s nezaměnitelným hlasem, pan ROMAN HORKY, kterému srdečně blahopřejeme. Panu Romanu Horkému také náleží a bude předána připravená hlavní cena v podobě jedinečné skleněné trofeje se symbolem naší země, tedy s moravskou orlicí.  Tato hlavní cena bude předána během některého koncertu Romana Horkého a skupiny Kamelot, tedy až nám to situace s koronavirovou epidemií dovolí. Menší obdobu této trofeje obdrží také pan LADISLAV  VĚTVIČKA za druhé místo a paní MgA. VĚRA LEJSKOVÁ, která v anketě skončila na třetím místě. Všechny nominované osobnosti pak v upomínku na svoji nominaci obdrží pamětní list. O termínu i místě slavnostního předávání ocenění budeme s předstihem veřejnost informovat.

         ROMAN HORKÝ je zakládajícím členem, frontmanem a autorem veškeré hudby i textů populární skupiny Kamelot. Dává svým písničkám takový kabát, jaký cítí, že jim patří. Jednou modernější, jednou tradičnější. Sjednocuje je jejich společný duch. Mnohé z více než tří set skladeb Romana Horkého připomínají deníkové záznamy nálad a pocitů písničkářovy duše. Když procházíme jeho alba, jako bychom měli na dlani jeden lidský život. V jeho záznamech štěstí nebo smutku cítíme odraz toho, čím žijeme my sami. V roce 2018 se Romanu Horkému podařilo uvést ambiciózní projekt, jenž nemá v naší republice obdoby – „Kytarová dílna Romana Horkého“. Současným kytaristům tak tento skvělý muzikant umožňuje nahlédnout do tajů svého umění. Každý zájemce se tak může zdokonalit v ovládání tohoto krásného a populárního nástroje. Roman Horký se také angažoval v občanské výzvě nazvané „Zachraňme údolí Oslavy“. Podílel se například na organizaci úspěšné petiční akce proti výstavbě přehrady na řece Oslavě. Roman Horký je čestným občanem města Brna.

         Na druhém místě se s počtem 5512 hlasů umístil ostravský spisovatel a šestinásobný zlatý bloger roku LADISLAV VĚTVIČKA. Veřejnosti je znám převážně jako autor aktuálních postřehů a blogů. Jeho texty přesáhly hranici 10 milionového zájmu čtenářů. Ladislav Větvička je také autorem deseti knih: „Ostravaci sobě“, „Mamulovy děti“, „Tajemství bohatých Ostravaku“, „Osudové setkání 1913“, „Některe baby su všecky stejne“, „Šifry Ladika Větvičky I, II a III“, „Helmut“ a „Okolo Rakuska“. Jeho svébytné texty, kresby, fotografie, hudba, divadelní i filmové scénáře a další a další aktivity si již více než dvacet let nacházejí své fanoušky. Ve svém díle využívá lašského dialektu a slangu. Díky těmto skutečnostem se už v roce 2017 stal laureátem Krameriovy ceny za nezávislou internetovou publicistiku.

          Třetí pozici s počtem 2846 hlasů obsadila rodačka z obce Žeravice, skvělá klavíristka, pedagožka na konzervatoři, emeritní prezidentka Mezinárodní Schubertovy soutěže pro klavírní dua ve městě Jeseníku a publicistka, paní MgA. VĚRA LEJSKOVÁ.

Mezi lety 1952–1986 působila coby pedagožka na Konzervatoři Brno, kde vyučovala svému oboru. Paní Věra Lejsková dále vedla interpretační kurzy, přednášela a v neposlední řadě byla uznávanou členkou soutěžních porot. Se svým manželem, klavíristou a pedagogem, panem Vlastimilem Lejskem, vytvořili klavírní duo a svým interpretačně dokonalým virtuózním uměním reprezentovali naši kulturu na domácích i zahraničních pódiích. Předmětem jejich zájmu byla mimo jiné také hudba současných moravských a především brněnských skladatelů. Manželé Lejskovi se stali autory mnoha nahrávek pro Československý rozhlas i pro tuzemská a zahraniční hudební nakladatelství. V roce 1978 založili Mezinárodní Schubertovu soutěž pro klavírní dua konanou ve městě Jeseníku. Paní Věra Lejsková se zabývá také literární činnosti a publicistikou. Její příspěvky obohacují denní tisk či odborná hudební periodika. Dále je nutné zmínit dřívější spolupráci s Rádiem Svobodná Evropa a velmi úspěšná je také její spolupráce s brněnským rozhlasem. Je autorkou řady knižních publikací a členkou Klubu moravských skladatelů, místopředsedkyní Asociace hudebních umělců a vědců. Paní Věra Lejsková má naši velkou úctu za její velký podíl na obohacení, povznesení a zvyšování věhlasu současné brněnské a moravské hudební kultury. Díky těmto skutečnostem byla v roce 2017 nominována na Cenu města Brna v oblasti hudby.

          Na čtvrtém místě se díky 2825 hlasům umístila folkrocková legenda z Vizovic, kapela FLERET. Tato populární hudební skupina z moravského Valašska vznikla již v roce 1983 ve Vizovicích a letos tak vystupuje již 37. rokem po celé Moravě, Slezsku i Čechách. Vyznačuje se svou nespoutanou energií, která probíhá na koncertech a díky níž si získává velkou fanouškovskou základnu. Její spektrum čítá neuvěřitelné věkové rozpětí od jednoho roku až do devadesáti let. Svým valašským repertoárem s vlastní tvorbou, která již zlidověla, vzdává hold běžnému životu. Fleret bývá s humorem často označován jako dvorní kapela Valašského království. Za dobu své existence Fleret vydal již celkem 17 řadových desek, íPíčko, dvě DVD, čtyři LP, dvě knihy a tři zpěvníky. Celých 17 let kapela vystupovala s královnou moravské lidové písně Jarmilou Šulákovou. Současná sestava Fleretu: Zdeněk Hrachový, Stanislav Bartošík, Vít Rokyta, Radek Postava a Rosťa Koplík.

          Další pozici s počtem 2784 hlasů obsadily neméně významné osobnosti, kterými jsou starostové dvou krásných a na svoji historii hrdých měst z moravské Hané a jedné hanácké obce, tedy Uničova, Litovle a Červenky a to pánové Mgr. RADEK VINCOUR, VIKTOR KOHOUT a Ing. VLADIMÍR NAVRÁTIL. Celý region Uničovska a Litovelska se díky pandemii koronaviru a vyhlášené karanténě náhle ocitl v naprosté izolaci. Zde se naplno projevil organizační talent těchto vážených mužů a schopnost dodat veřejnosti, tedy svým občanům, pocit jistoty a klidu, který je nesmírně důležitý pro zachování respektu ke stanoveným bezpečnostním a hygienickým pravidlům a zamezení paniky. Uničovský pan starosta Radek Vincour například využil svého muzikantského umění a zahrál k radosti a potěšení všech Uničováků z ochozu starobylé renesanční radniční věže na svůj oblíbený pozoun. Je velmi cenné, že se všichni tři vážení pánové dokázali domluvit na co nejširší spolupráci. Byla tak navozena přátelská atmosféra a vzájemná spolupráce při řešení vzniklých potíží, a to například pokud jde o nedostatek ochranných pomůcek. Obě zmiňovaná města i obec Červenka se také díky svým starostům Mgr. Radku Vincourovi, Viktoru Kohoutovi a Ing. Vladimíru Navrátilovi hrdě hlásí k Moravě. Díky této skutečnosti jsou ve významné moravské dny na těchto radnicích pravidelně vyvěšovány moravské zemské vlajky.

          Šesté místo pak patří rodáku z Nového Města na Moravě, úspěšnému novináři a bývalému řediteli stanic ČRo Brno a ČRo Zlín, panu Mgr. JAROMÍRU OSTRÉMU, který získal od veřejnosti 2777 hlasů. Vystudoval dramatický obor na Státní konzervatoři Brno a poté rozhlasovou žurnalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Jana Amose Komenského v Bratislavě. Během svého rozhlasového působení získal cenu programového ředitele za významné zvýšení poslechovosti regionálního vysílání ČRo Brno s přihlédnutím k tvůrčímu podílu na úspěšných cyklech Toulky českou minulostí (režie, výběr hudby), Trefa (autor a moderátor), Otázky a odpovědi (autor a moderátor), Stříbrný vítr (autor a moderátor) a Kontakt (autor a moderátor). V současné době se panu Mgr. Jaromíru Ostrému podařilo rozjet zajímavý a ambiciózní projekt, který dostal přiléhavý název Moravská rodina. Snahou zakladatele webových i facebookových stránek je, aby se sdružilo co nejvíce moravských patriotek a patriotů se srdcem na pravém místě. Vize projektu Moravská rodina zní: „Společenství lidí, které spojuje láska k Moravě.“

          A na sedmém místě ankety se s těsným odstupem 2775 hlasů umístil rodák z překrásného města Olomouce, nazývaného coby „Barokní perla Moravy“. Je jím akademický sochař OTMAR OLIVA. Nejprve vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a následně pražskou Akademii výtvarných umění. Dále, v roce 1978, také absolvoval studijní pobyt v Řecku. Následně roku 1970 navázal spolupráci s akademickým malířem Vladislavem Vaculkou. Akademický sochař, pan Otmar Oliva, byl komunistickým režimem nucen přerušit svoji uměleckou kariéru, když díky své statečnosti a odhodlanosti byl v roce 1979 zatčen a vězněn za propagaci a šíření dokumentů Charty 77. Po svém propuštění v roce 1981 se oženil a na trvalo usadil na Velehradě. Zde se mu podařilo vybudovat ateliér a později také kovoliteckou dílnu. Pan Oliva se podílel na založení samizdatového nakladatelství Refugium Velehrad. Úspěšná byla také jeho spolupráce se zvonařskou dílnou Ditrichových v Brodku u Přerova. Díky své návštěvě Říma v roce 1993 se tomuto moravskému umělci otevřela možnost tvorby pro samotný Vatikán. Jeho nejvýznamnějším dílem je výzdoba kaple Jana Pavla II. Redemptoris Mater. Součástí tohoto unikátního díla je také papežský trůn. Pan Oliva se také úspěšně ujal čestného úkolu vytvoření medaile k významnému 20. výročí pontifikátu papeže Jana Pavla II. V současné době se specializuje na tvorbu liturgických předmětů a úpravu chrámových prostor. Je obdivovatelem nejvyšších a dle jeho slov také nejkrásnějších moravskoslezských hor Jeseníků a propagátorem obnovy tradičního poutního místa na Vřesové studánce.

          Rádi bychom touto cestou vyjádřili úctu všem nominovaným osobnostem. Ačkoliv obdrželi různý počet hlasů, všichni nominovaní patří mezi přední osobnosti společenského života naší drahé vlasti, země Moravy. Všem nominovaným, nominujícím a hlasujícím děkujeme za účast, zájem a podporu. Snaha nás pořadatelů ze spolku Moravská národní obec však bude i v budoucnu pokračovat v nastoupené cestě. Budeme dále poukazovat na výjimečné Moravanky a Moravany, lidi, kteří vynikají v nejrůznějších oborech lidské činnosti. Vážení přátelé, proto si vás  dovolujeme už nyní co nejsrdečněji pozvat ke sledování příštího, už šestého, ročníku ankety Osobnost Moravy 2021.

Stanislav Blažek                                                                                                                Jednatel iniciativy „Osobnost Moravy“

 

Facebook0
  • Ladislav Větvička
  • Roman Horký
  • Věra Lejsková

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy