placená inzerce
Déte nám vědět...

Osobnosť Moravê mužete vêbirat eště do pulkê prosênca. Hlasováni néni žádná šichta!

placená inzerce
balut

Listopad 13, 2019 13:07 / Furtovnik

Od nás, s tiskovó zprávó Staňê Blažkovyho – To se furt ôdělôjó nejaky Oscarê, Grammy nebo Thálie. Věčně je kolem teho handrkováni, ešlě si to tento zaslóžêl miň nebo tato vic. A nakonec sténak vênde, jak třeba ô Slaviku, najevo, že to bêlo tak nejak cinkly! S Osobnosťó Moravê je to jináč. Ať to vêhraje, gdo chce, je dêcky jasny, že to néni jenom tak pro nic za nic, že si titul zaslóži, protože abê bêl nebo bêla nominovani, mosijó pořádně máknót bez ohledô na to, ešlê to negdo oceni nebo jedinó odměnó zvostane jenom vlastni pocit z dobře odvedené práce. O letošnim hlasováni v moravské anketě smê vám ôž neco psalê, pod článekem si to jenom zvopáknemê pro tê, keři to eště nestihlê nebo se zatim nerozhodlê. Samotny hlasováni vám zabere pár vteřênek. Akorát si mosite vzpomenót na jedno ze třech névěčich moravskéch měst. Nechcem radit, ale mê smê dalê Olmik a bêlo to v cajkô. Neco nám o anketě aji nominovanéch napsal jednatel iniciativê Osobnosť Moravê Staňa Blažku. Čitámê, že fundovaňéšiho člověka v této věcê nenandete, a tož ôž to nechámê na něm. Jináč eště na titulni fotce je jeden z nominovanéch Dalibor Balutu.

Vážení přátelé, rád bych Vás a Vaše čtenáře informoval o zajímavostech, které se týkají úspěšné iniciativy, kterou je internetová anketa „Osobnost Moravy“. Moravská národní obec, z.s. letos tuto anketu organizuje již čtvrtým rokem. V úvodní fázi každého ročníku ankety má široká veřejnost možnost zasílat nám návrhy moravských osobností z nejrůznějších oborů, které ve své činnosti natolik vynikají, že se podílejí na utváření dobrého jména naší země Moravy a celé České republiky. My, členové koordinačního týmu, následně tyto osobnosti oslovujeme, získáváme jejich souhlas s nominací a následně je zařadíme na seznam nominovaných. V dosavadních ročnících, této pro veřejnost jistě zajímavé ankety, se  mezi nominovanými nacházejí opravdu velká jména.    Akademickou obec mezi nominovanými doposud zastupovali například uznávaný historik a vysokoškolský pedagog, pan prof. PhDr. Mgr. Tomáš Knoz, Ph.D., významný odborník na psy­choterapii a hypnózu, pan prof. PhDr. Stanislav Kratochvíl, CSc. vědecký pracovník, archeolog, publicista a popularizátor raných dějin Moravy, pan doc. PhDr. Luděk Galuška, CSc. nebo historik, archeolog a vysokoškolský pedagog, pan doc. PhDr. Bohuslav Klíma, Csc. Z umělecké kategorie bych rád zmínil například královnu moravské lidové písně, paní Jarmilu Šulákovou, básníka, pana Jiřího Kuběnu, zpěváka, muzikanta, skladatele a uměleckého vedoucího souboru Hradišťan, pana Jiřího Pavlicu, uznávaného výtvarníka, uměleckého fotografa a vysokoškolského pedagoga, pana prof. Mgr. Jindřicha Štreita, dr.h.c.,  nebo třeba zpěváckou a muzikantskou sourozeneckou dvojici Hanu Petra Ulrychovi.

V této souvislosti bych Vás a veřejnost rád informoval a také pozval dne 8. prosince 2019 do Kulturního domu v obci Šumvald na Uničovsku, kde se od 17:00 hodin bude konat Vánoční koncert skupiny Javory a sourozenců Hany a Petra Ulrychových. Tito skvělí umělci hned v úvodu svého vystoupení převezmou ocenění za nominaci v anketě Osobnost Moravy 2017.

Pokud se týká letošního ročníku ankety, tak se nám opět sešlo mnoho návrhů, ze kterých  následně  vykrystalizovalo devět nominovaných osobností. Od 30. června do 15. prosince (12:00 hod.) je na internetových stránkách našeho spolku otevřena hlasovací anketa. Lidé tak mohou hlasovat pro své oblíbené osobnosti kulturního, vědeckého, sportovního a obecně společenského života naší země Moravy. Internetová anketa Osobnost Moravy 2019 zde: http://osobnost.moravy.eu/  Po uzavření internetové ankety budou na webových stránkách Moravské národní obce: http://zamoravu.eu/ vyhlášeny výsledky ankety a jméno vítěze – Osobnosti Moravy 2019.

Seznam nominovaných osobností do ankety Osobnost Moravy 2019:

1) ZDENĚK BLÁHA - Prostějovský rodák, který absolvoval středoškolská studia na gymnáziu v Prostějově. Zde získal zájem o výtvarnou činnost a základy výtvarných technik, které dále rozvíjel při studiu na stavební fakultě v Brně, kde začal spojovat technickou profesi s výtvarnou erudicí. Vysokoškolská studia ukončil v roce 1957. Nyní žije a pracuje v Brně. Svoji inspiraci hledá především právě v moravské metropoli. Těžištěm tvorby tohoto výtvarníka se stala malba a to zejména akvarel. Mistrně využívá veškeré možnosti techniky akvarelu, jako jsou roztírání, stékání, prostupování barev, kresbu štětcem naznačující kaligraficky pojaté znaky nebo plavé linie. Akvarel vnímá jako své životní poslání a je přesvědčen o jeho stálé aktuálnosti a podnětnosti pro současné výtvarné umění. Tématem jeho prací jsou především moravská krajina a město.

2) RADEK JAROŠ - Rodák z Nového Města na Moravě je profesionální horolezec, fotograf a držitel tzv. Koruny Himálaje. Stal se tak prvním občanem České republiky a teprve patnáctým člověkem světa, který stanul na všech čtrnácti osmitisícových vrcholech planety bez pomoci výškových nosičů a použití umělého kyslíku. Na svém kontě má i další skalní a ledovcové vrcholy Evropy, Afriky, Jižní Ameriky a Asie. Za opakovanou záchranu života několika horolezců během expedice Dhaulagiri 2008 obdržel v roce 2009 hlavní cenu Fair Play od Českého olympijského výboru a v následujícím roce i od Evropského hnutí fair play. V současné době je členem předsednictva Českého klubu fair play. Díky hlasování téměř sta sportovců, účastníků LOH v Londýně 2012 a ZOH v Soči 2014, získal za nejlepší sportovní výkon roku 2014 Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského, udělovanou Českým olympijským výborem. V současnosti je v předsednictvu FP ČÉV a členem pléna ČOV.

3) BRONISLAVA MILLÁ - Rodačka z Velké Bystřice je propagátorka kroje a kultury moravské Hané, která o sobě mimo jiné říká: „Kroj mi učaroval a zájem o něj mne už neopustil. V roce 1976 pak vznikl taneční soubor u jehož založení jsem nechyběla. To vše předurčilo další léta mého života se zájmem o lidové umění na Hané – o kroj, zvyky a tradice. K poznání historie mi pomohlo i téměř 30 let práce na matrice ve Velké Bystřici. V poslední době se nejvíce věnuji osvětě znalostí hanáckého kroje a jeho vrácení do koruny moravských krojů. Provádím přednášky pro dětí předškolního i školního věku, seniory a různé spolky se zájmem o lidovou kulturu na Hané.“

4) LUDĚK URBÁNEK  „SAVANA“ - Brněnský rodák patří mezi významné osobnosti kulturního života. Celý život se hrdě hlásí k Moravě a moravské národnosti. Tu také propaguje nejen v naší zemi, ale i v zahraničí. Několik let moderoval například Brněnské Vánoce na náměstí Svobody, Kudrnovo kolo, slavnostní zahájení turistických sezon, různé mítinky a setkání v městských částech, festivaly atd. Pracuje jako moderátor v rádiu, kde má i svůj vlastní pořad. Momentálně je to Signál rádio a Kiss. Svoji moderátorskou kariéru začínal na tehdy nejposlouchanějším moravském rádiu Čas. Zde také získal díky své jedinečnosti spoustu posluchačů a fanoušků. Pravidelně jezdí bavit osoby se zrakovým postižením do Chrlic a na charitu obětuje spoustu svého času i finančních prostředků. Nejen na dětských dnech přináší radost našim nejmenším, ale potkáte jej i na dalších akcích po celé naší republice.

5) DALIBOR BALUT - Rodák z Bohuňovic na Olomoucku je cestovatelem, dobrodruhem, sokolníkem, trampem, milovníkem přírody, pěstitelem bonsají a především moravským patriotem. Dnes pracuje jako stolař na volné noze a žije v malém srubu na kraji lesa v Troubelicích na Uničovsku. Jak sám říká, tak trochu proti proudu času. V 90. letech podnikl několik dobrodružných cest na kole po celé Evropě. Cestoval po horách s aljašským malamutem. V roce 2015 podnikl první dlouhou cestu na svém arabském koni jménem Scheila. Jako první jezdec z naší republiky byl přizván do Cechu Long Riders, který sdružuje cestovatele na koni po celém světě. O svých cestách natáčí zajímavé filmy. Považuje se za trampa samotáře, proto na podzim roku 2016 začal opravovat starou zchátralou chatu pod Bradlem zvanou Swenov. Dnes je Swenova chata udržována a turisté i trampové mohou posedět a užít si tak romantiku třeba u hořícího ohně.

6) FRANTIŠEK UHER - Rodák z Lanžhota je lidovým vypravěčem, zpěvákem, moderátorem a imitátorem. Franta Uher není typickým představitelem lidového vypravěče v pravém slova smyslu, ale je to především živelný člověk, multiinstrumentalista (housle, kytara, baskytara, bicí,…), moderátor, imitátor, ale taktéž zpěvák, který vás na první pohled zaujme svým opravdu přesvědčivým projevem. Svoji profesionální kariéru začal s Moravankou v roce 1986. Od té doby spolupracoval se spoustou dechových, cimbálových, ale i jiných různožánrových kapel. Franta je typickým lanžhotským patriotem a jak sám říká: „Projel jsem veliký kus světa, včetně Ameriky a Kanady, ale najradši su doma mezi svojíma“. Nejčastěji můžete Frantu Uhra vidět na TV Šlágr, kde pro své věrné diváky připravil a neustále připravuje řadu hudebně zábavných pořadů nejenom v roli moderátora, ale i scénáristy a režiséra.

7) Ing. MARTIN HRBÁČ - Rodák z obce Hrubá Vrbka na Hodonínsku se narodil do starého horňáckého rodu s letitou muzikantskou a zpěváckou tradicí. Už jako čtyřletý chlapec začal hrát na housle svého staršího bratra. Sám o sobě říká, že je houslistou samoukem. Martin Hrbáč sice úspěšně vystudoval brněnskou techniku, ale nakonec uposlechl hlas svého srdce a vrátil se zpět do rodného kraje na Horňácko. V roce 1966, během svého zaměstnání v Železárnách ve Veselí nad Moravou, založil vlastní hudební formaci. Talent Martina Hrbáče vyústil v samostatný osobitý hudební styl a tak je dnes nejenom houslistou, primášem, lidovým tanečníkem nebo zpěvákem, ale také hudebním aranžérem, organizátorem a autorem různorodých folkloristicky zaměřených pořadů. Ing. Martin Hrbáč o sobě říká: „Vždycky jsem se snažil propagovat naše horňácké písničky, zpěvy i tance a význačné osobnosti, které se ke kraji vztahují. Myslím, že jsem v rámci toho dělal všechno možné proto, abych region víc propagoval, a myslím, že se mi to podařilo.“ Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče již od svých začátků patří k základním kamenům tradiční lidové hudby Horňácka. Za více než čtyřicet let svého působení dosáhla mnoha úspěchů nejen doma na Moravě, v České republice, ale také za hranicemi našeho státu.

8) Mgr. LUDMILA KOPEČNÁ NEDOMANSKÁ - Rodačka z Prostějova je učitelka hry na klavír a hudební výchovy, varhanice a organizátorka koncertů vážné hudby. Od dětství bydlí a pracuje v Konici u Prostějova. Od malička jí uchvátila hudba, už ve školce projevila zájem o výuku hry na klavír. Od útlého věku pravidelně navštěvovala koncerty Kruhu přátel hudby, které nyní sama organizuje. V této době si ji jako následovnici vybral zakladatel Kruhu přátel hudby v Konici pan Alois Trnečka. Paní Ludmila se snaží pokračovat v této tradici pořádání koncertů, v září 2019 začíná již 32. koncertní sezona. Vystudovala konzervatoř v Kroměříži a následně Pedagogickou fakultu UP v Olomouci. Hudbou žije a organizací koncertů tráví téměř veškerý svůj volný čas. Hudba je její práce a zároveň koníček.

9) RNDr. JIŘÍ PLOCEK - Vystudovaný biochemik, pracoval několik let v akademickém výzkumu. Dále působil jako profesionální hudebník (skupina Poutníci), hudební producent a vydavatel (vlastní vydavatelství GNOSIS BRNO provozoval v letech 1995-2005). Za vydavatelskou práci získal několik ocenění (Cena Classic, Cena Národopisné společnosti, Cena nezávislých publicistů Žlutá ponorka). S Jitkou Šuranskou získal za album Písňobraní cenu Anděl 2005. V letech 2006-2016 pracoval v Českém rozhlase Brno jako hudební redaktor a dramaturg Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN). Jako publicista přispíval do Literárních novin (2007-2009). Je spoluzakladatelem družstva Kulturní noviny v roce 2009. V letech 2009-2018 byl předsedou představenstva družstva a šéfredaktorem. Je autorem knih Hudba středovýchodní Evropy, Kroužení, Jazzová odyssea a pořadatelem knih Sešlost u Nečasů, Sušilovské zrcadlo a Malé příběhy velkých dějin. Pan Jiří Plocek je moravský patriot a propagátor tradiční moravské kultury. Připomeňme jeho nejnovější počin – pětidílný pořad na stanici Vltava z cyklu Metamorfózy tradice s názvem „Moravské proměny“.

Seznam nominovaných: http://zamoravu.eu/osobnost-moravy/seznam-nominovanych-2019/ Z historie ankety:

Osobnost Moravy 2016 – výsledky hlasování

1. PaedDr. Jiří Jilík | 2521 hlasů

2. Jarmila Šuláková | 2168 hlasů

3. Bc. Iva Bittová | 2141 hlasů

4. JUDr. Michal Hoskovec | 2070 hlasů

5. Luděk Bil | 1909 hlasů

 

Osobnost Moravy 2017 – výsledky hlasování

1. Jiří Pavlica | 5015 hlasů

2. František Kopecký | 3685 hlasů

3. Hana a Petr Ulrychovi | 3650 hlasů

4. Miroslav Koutek | 2510 hlasů

5. prof. Mgr. Jindřich Štreit, dr. h. c. | 1690 hlasů

 

Osobnost Moravy 2018 – výsledky hlasování

1. Ing. RADIM SLABÝ | 8456 hlasů

2. ARNOŠT GOLDFLAM | 3603 hlasů

3. VÁCLAV OBR | 1306 hlasů

4. JANEK VAJČNER| 1180 hlasů

5. doc. PhDr. LUDĚK GALUŠKA, CSc. | 1171 hlasů

 

O nás:  Moravská národní obec je nepolitický spolek založený v roce 1985, sdružuje příznivce moravské historie a kultury, věnuje se moravské osvětě. Naším cílem je posílení moravského povědomí a sounáležitosti k Moravě. Pořádáme besedy, přednášky, organizujeme setkávání na památných místech Moravy. Naše nejznámější počiny jsou dvě kulturně historické slavnosti: na jaře „Moravský den“ v Olomouci, konaný pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje a podzimní „Den za Moravu“ v Brně pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje a primátorky města Brna. V roce 2010 jsme zahájili velmi úspěšnou iniciativu nazvanou „Za vyvěšování moravské vlajky“. V letošním roce ve státní svátek, dne 5. července, na počest moravských zemských patronů a spolupatronů Evropy svatých Cyrila a Metoděje moravskou vlajku vyvěsilo více než 1500 radnic a obecních úřadů nejen na Moravě, ale také ve Slezsku, Čechách a na Slovensku: http://zamoravu.eu/vyvesime/ Vyvěšením moravské vlajky ve svátek věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, zemských patronů Moravy, obce symbolicky vyjadřují úctu k naší rodné zemi, její nezaměnitelné kultuře, bohatým tradicím a svébytné historii. Pátý červenec je návrat k moravským tradicím, hrdosti na Moravu, zemi s tisíciletou historií. Lidé se s Moravou identifikují, jsou na ni hrdí, vnímají ji jako kulturní dědictví převzaté od našich předků, cítí povinnost ji chránit, podporovat a rozvíjet. Stanislav Blažek, jednatel iniciativy „Osobnost Moravy“ javory

Facebook0

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy