placená inzerce
Déte nám vědět...

Olomócké špacir okřti fungl novyho Švejka, zvostane ale sedět na zábradli před hospodó

placená inzerce
101-svejk

Duben 29, 2016 8:24 / Furtovnik

Z Olmika – Na zétřek, teda na posledniho dôbna, je naplánované Olomócké špacir. Ôž štrnásté. Tentokrát bôde mět ale jednyho vyznamnyho hosta navic. Dorazi sem samotné Švejk, né ale z Putimi, ale z Užhorodô.

Jenom pro tê, co nevijó nic o Olomóckym špacirô – je to přêpominka narozeni spisovatela Jaroslava Haškovyho. Letos to mimochodem vêcházi uplně přesně. Tata Švejka se narodil 30.4. 1883 a letošni Olomócké špacir je naplánované přesně o 133 let pozďéš.

A jaky bê to bêlê Haškovê narozkê, dêbê přê nich nebêla řeč aji o samotnym Švejkovi. Ten se letos dostavi osobně a v Olmikô ôž zvostane. Řikal Michal Giacintov ze spolkô Hanácká hratva, že před štêrma letama dostal užhorodské sochař Michailo Kolodko nápad vêrobit Švejka jako bronzovó soškô s knedló v roce, a ‚posadil‘ ho obkročmo na zábradli ô řekê Uh v mistě, gde je ještě na něm vidět prustřel z obdobi válkê. Od té dobê se podobni Švejci, co bê posli mirô, rozmisťôjó ruzně po evropskéch městech. Ô nás je v Lipnicê a Olomóc je prvni moravskym městem, gde ho bôdó mět takê. Dêbê ste se chtělê na něho přejit mrknót, skočte před hospudkô Ô Kuděja na Krapkově ôlêcê. Tam bôde inštalované a bôde přêpominat padly na fšeckéch frontách Velké válkê.

Olomócké špacir je ale letos věnované aji dalšim vyznamném véročim. Je to 100 let od umrti cisařa Františka Josefa I. a takê 230 let od pokořeni névêšši horê Evropê – Mont Blancô Francózama Jacquesem Balmatem a Michele Pacardem. To bêlo přesně 8.8. 1786, a k temô jubileô je v rámci Špacirô naplánované aji vystup na hanácké Mont Blanc, teda na Kosiř. Ve sténym rokô, mimo jiny, nechal Josef II. zbórat olomóckó Novó bránô.

Gdo bêste chtěl zjisti, co takové Olomócké špacir obnáši, tož si naštôdujte plagát, a pak je jenom na vás, ešlê se přêdáte!

Olomoucký špacír

 

Facebook0
  • 101-svejk

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy