placená inzerce
Déte nám vědět...

O jedné takové cestě ze Smržêc na střechô Moravê a zpátky

placená inzerce
02

Červenec 7, 2018 9:04 / Furtovnik

Od Zdenka Balcařikovyho – Před časem nám zdatné turista a dokumetarista Zdenek Balcařiku řikal, že dik Furtovnikô, krom teho, že hanáckê mlovi od mala, se fčêlka naôčêl ê hanáckê psat. A tož smê rádi, že prostřednictvim nově ziskanéch obzoru se ze svéma zážêtkama z časô na čas poděli aji s nama.

Ôž dopředô nám Zdenek naznačoval, že se s manželkó Janó rychtôjó na bicyglech zdolat névêšši horô Moravê. Nejaké otrapa bê jistě řekl – dobře jim tak! Ať si to takê jednó prubnó, gdêž tam štvó lêdi dêcky přê Smržêckym vandrô aji Smržêcké šlapce, kery ze smržêckéma turistama pořádaji. Jenomže mê vimê, že só to obá zdatni sportsmeni, a tož nejaké ten trcek do kopca je rozhodně nezaskoči.

K vrškum Jeseniku vêjelê na Cyrilka a Metudka brzo ráno. A jak to bêlo dál, to ôž si přečtite přimo z pira Zdenka Balcařikovyho. A k temô se TOŤ eště mužete mrknót na pár fotek, kery nám pro dokresleni poslal.

Dobré deň,

nedalo mě to, abêch se nesvěřêl, protože skombinovat dva tak báječny zážêtkê se nám ešče nigdá nepodařêlo. Naše nohê se ôž dostalê do celkem dobré kondice, tak smê si se ženó Janó tróflê na Cyrila a Metoděja vêšlápnót na bicyglech na Praděd. Jezdimê to tóto dobó každé rok. Tentokrát smê od nás ze Smržêc vêjelê hneď ve štêrê ráno, abê ešče nebêl takové hic. Před Litovló ale slônko ôž vêlezlo a za chvilkô ho bêlo citit. Šlapalo nám to celkem dobře. V poledne smê ôž bêlê navrchô a na tacháskô 86 kilometru. Prvni smê se s dědkem nechalê samozřémě vêblésknót. Taky boruvkovy knedlikê před zpátečni cestó nemuhlê chêbět. Cestó na Ovčárnô to ovšem bêla velká kličkovaná, protože navrch se hrnôlê doslova davê turistu, co přêjelê autobusama. Dule na Hvězdô nám to pak ôž fičelo bez problému. V Rymařově smê ale změnilê směr. Vzalê smê to na Libinô a konečná bêla v Bezděkově. Tam bêl totiž zrovna ten deň Levandulové festival a večir na něm hrála naša oblibená hanácká kapela Stracené Ráj. Jak v rájô to tam vêpadalo aji celkově. Všôdê kolem obrovsky záhonê levanduli a mezê něma spósta stánku, kde mělê levandulové med, levandulovy vino a dokonca aji levandulovy pivo. Bêlê smê tam v předstihô, tak smê to před koncertem stihlê všecko prolizt a okoštovat. Uplnó náhodó smê se potkalê taky s kapelnikem Stracenyho Rája Markem Ošťádalovym. Je to obdivuhodné člověk. Dělá starostô v Nákle a ešče stihne s tym svym hanáckym bigbitem nacvičêt spóstô pěsniček a objet s něma všeckê svy koncertê. Prozradil nám taky, že právě on složêl slova k té, kteró mámê nérači a stala se z ni hymna našeho turistickyho spolkô. Menôje se Turistická a mlovi nám přimo z dôše. Tô si rozhodně nenechte ôjit. Na tym koncertě nám jô zahrálê taky a spóstô svéch dalšich trháku v našé rodné hanáčťêně. Koncert měl obrovské uspěch. Lêdi nechtělê mozêkantê z pódia pôstit, mosêlê nekolêk pisniček přêdávat a taky následkem teho smê na zpátečni cestě zmoklê jak sviňa. Vubec nám to ale nevadilo, protože aji v nocê bêlo krásně teplo. Ve čtvrtek 2. srpna bôde Stracené Ráj hrát na námněsti v Prostějově, tož si jich rozhodně nenechte ôjit, ti kluci só fakt skvěli !

O svy zážêtkê se s Furtovnikem podělêl

Zdenek Balcařiku

Facebook0
  • 02

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy