placená inzerce
Déte nám vědět...

Noc kostelu v Kostelcô a v Konicê: NOVY ZVONÊ, ŽÊVÁ ZVONKOHRA AJI KRYPTA S OSTATKAMA JIRKÊ!

placená inzerce
DSC_0673

Květen 26, 2019 10:37 / Furtovnik

Z Kostelca na Hané ê z Konice – Aji gdêž smê národ hodně ateistické, uctô a vážnosť před kostelem pozbévá akorát totálni neznaboh. A bévá to dêcky vidět aji na každoročni Nocê kostelu, gdê sa zastavijó mrknót do chrámô Páně aji ti, co tam nepřêndó jak je rok dlóhé.

Je pravda, že nám to ôž nejaké rok na Noc kostelu nepasovalo. Ale letos to vêšlo, a tož smê se muhlê zajet mrknót aspoň do Kostelca na Hané a eště pak aji do Konice. A je fakt, že to stálo za to!

Nédřiv smê se zastavilê v Kostelcô, gde po opravě varham só fčêlka na pořadô dňa pro změnô novy zvonê. Tê se odlivalê zjara, a v pátek je muhlê návštěvnici kostela sv. Jakôba Staršiho aji vidět eště před tém, než se znovô skovaji na kostelni věž. Zvonê bêlê odlity ve známé zvonařské dilně ô Dytrychu v Brodkô ô Přerova. Ke zvonum, potažmo zvonkum, se vztahovalo aji vêstópeni unikátniho sóborô Zvonky Dobré zprávy. Ten vznikl 6. 7. 2011 v Kateřênicich na Novojičinskô přê sborô Českobratrské cirkve evangelistické (ČCE). Je dobrý přêpomenót, že rôčni zvonkohra je jediná ô nás a chêstaji se aji do kanadskyho Pittsburhô na pozváni mistniho sborô ČCE.

Eště abêhmê fšecko stihalê, mosêlê smê ôž ôtyct z vêstópeni zvonkařu a valêt do Konice. Zaviračka prohlidkê věže bêla plánovaná na 19:30, a tož abê nám neco neôteklo. Bohužel, na věž je to hromada schodu, je tam parádni vyhled, ale oriantaca stavbê kostela, a tym pádem okynka z věže, nenabizi panoramata Konice. Ale aji tak to stoji za to.

A tož gdêž ôž smê bêlê na věžê, nemuhlê smê vênechat ani podzemni kryptô, kerá má vchod z fárê a vede až pod hlavni oltář v kostele. V kobce podél chodbê só aji ostatkê bévalyho majitela konickyho panstvi  Jana Jiřiho Hoffmanna, rytiřa z Kochersbergô (familiárně mô toť řikaji Jirka), keré bêl takê stavitelem, a mimo inšiho prováděl ê upravê konickyho kostela Narozeni Pannê Marie. Ta posledni je přestavba věže z rokô 1691.V rokô 1697 pak ômřel a je pohřbené pod ‚zêmni‘ kapló.

V Konicê se takê koštovalo mešni vino, prezentovala se konická charita a sténak, jak v Kostelcô, bêla aji čásť věnovaná misiim. Tê bêlê letos ustřednim tématem Nocê kostelu. A tož ešlê ste to nestihlê nebo se chcete mrknót, jaky to v Kostelcô a v Konicê mělê, stači klinót TOŤ. Pod článkem je krátká ôkázka rôčni zvonkohrê Zvonky Dobré zprávy.

 

Facebook0
  • DSC_0673

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy