placená inzerce
Déte nám vědět...

Nad Konicó zavlála státni vlajka, ô mohylê se slavil vznik Československa

placená inzerce
DSC_0182

Říjen 29, 2017 8:37 / Furtovnik

Z Konice – Pro nekeho je státni svátek jenom deň volna navic, ê dêž tentokrát to vêšlo na vikendovó sobotô. Naštěsti só ale aji takovi, keři ho beró jako skôtečně svátečni deň, ke kerymô patři ê přêpomenôti jeho vyznamô.

Deň vznikô samostatnyho Československa – 28. řijen – se slavi aji v Konicê. Tentokrát se svátek nepřêpominal ô pomnikô vedle sokolovně, protože ta se opravôje a je tam všôdê bóranisko, ale vrátil se tam, gde patři asi ze fšeckyho névic – k mohylê na Březskym vrchô.

Sice fôčelo a bêlo nevlidno, ale aji tak nad Konicó plápolala státni vlajka a gymnaziálni učitel Mgr. Jaroslav Nedbalu přêpomněl 28. řijen 1918 přimo v Konicê. Tam se pré zpráva o vêhlášeni samostatnyho Československa dostala až o deň pozďéš telegramem, nebêlê tenkrát mobilê, internet ani telka, a s rádiem to bêlo eště trochô nalevačkô. Hneď ten deň odpoledňa se ale spontánně zešlo nekolêk stovek lêdi na náměsti a slavilo se až do pozdniho večera.

Jako přêpomenôti teho dňa bêla v rokô 1925 k vyroči 75. narozenin T. G. Masaryka postavená na Březskym vrchô mohyla s pamětni deskó. Z ni ôž ale do dneška zbêla akorát ta deska, kerá bêla na začátkô válkê oddělaná a skovaná, samotné pomnik bêl během válkê zničené, jako symbol národniho odporô.

Nová mohyla s puvodni pamětni deskó bêla postavená až v rokô 1990. Položenim věnca ôctilê 99. véroči vznikô Československa mistostarosta Konice Jaroslav Procházku, zástupce Skautu Jaroslav Nedbalu a starosta SDH Konice Vlastik Šmidu. Trochô vêmrznót přêšlê ê dalši hasiči, skauti a lêdi z města. Ale tak to patři! Na pár fotek se mužete podivat TOŤ.

Facebook0
  • DSC_0182

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy