placená inzerce
Déte nám vědět...

Na zêmni Kosiř se z Čelechovic vêdalo miň lêdi, než só zvêkli. Muže za to, že nebêla zêma?

placená inzerce
DSC_0969

Leden 28, 2018 11:12 / Furtovnik

Z Čelechovic, tech na Hané – Ôž nekolêkátá zêma po sobě stoji za prd, a tym se mijijó učinkem aji běžně zavedeny terminus technicus. Jaky je takovy zêmni pôtováni, gdêž se misto snihô brodite bahnem?

Rozhodně nende vêčitat čelechovickém sokolum, že to nezařidilê. Zêmni pôtováni z Čelechovic do Čelechovic přes vrcholek Kosiřa slavilo plnoletosť, v sobotô se šlo poosmnásty. Po ôkončeni startovniho časô smê zavolalê náčelnicê TJ Sokol Čelechovice na Hané a zároveň mistostarostce obce Miladě Dosedělové. Ta nám řikala, že na startovni páskô se postavilo 79 turistu, což je asi polovina pruměrô poslednich let. Ešlê to ôž ovlivnila začinajici skřipková epidémija nebo volbê, to se nedalo v ten moment natvrdo řict.

Na cestě z Čelechovic do Čelechovic si muhlê turisti vêbrat ze dvóch tras. Jedna vedla naprôdko tam a zpátky, ta drôhá bêla jednó cestó odkloněná přes Čechê pod Kosiřem. Na startô si delši štrekô zvolêlo 5 lêdi, kratši 26, zbêtek si nechal cestó čas na rozmêšlenó.

Jak nám Milada Dosedělova řikala, rozhodně to néni jenom kratochvila pro domáci. Na Kosiř se vêdalê aji pótnici z Otrokovic, Brnička ô Zábřehô, čê Přáslavic. Nédál to mělê Pražáci. A pré né, že bê šlo o mistni odrodilce, keři bê to spojilê s hratvó doma. Pochod si jednodôcho našlê a vêrazêlê. Némladši bêl právě jeden Otrokovičák, ročnik 2015, na opačnym koncô, teda tym néstaršim, bêl mistni Jiři Sedláček, ročnik 1939.

Zêmni pôtováni z Čelechovic do Čelechovic bê si rozhodně zaslóžêlo aspoň nejaké ten kopeček snihô, abê si ôžêlê třeba aji běžkaři, ale gde nic néni, ani smrť nebere. Tož třeba za rok… Pár fotek ze startô v čelechovické sokolovni mámê TOŤ.

 

Facebook0
  • DSC_0969

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy