placená inzerce
Déte nám vědět...

Může vaše dietní zpoždění Menopauza?

placená inzerce
1527193284

Květen 24, 2018 17:58 / michal

Konzumace některých potravin může být spojena se zpožděným nebo urychleným nástupem menopauzy, tvrdí nová anglická studie.
Chowing dolů na čerstvé luštěniny, jako hrach a zelené fazole; a mastné ryby, jako je losos, sardinky a makrela; mohou být spojeny se zpožděním nástupu menopauzy, zatímco jíst rafinované sacharidy, jako je rýže a těstoviny, mohou být spojeny s časnějším nástupem, našli výzkumníci.

Nicméně studie zjistila pouze korelaci mezi stravou a časovým průběhem menopauzy; studie se nezabývala na to, jaké mechanismy by přesně umožnily, aby ženská strava ovlivnila menopauzu. Jinými slovy, studie neprokázala příčinu a účinek.

Zjistěte více o základních doplňcích pro ženy – klikněte na odkaz.

A co víc, ještě není jasné, zda je oddálení menopauzy dobrá věc. Časná menopauza je spojena se zvýšeným rizikem onemocnění srdce, osteoporózy a deprese, ale také chrání před některými druhy rakoviny, včetně rakoviny prsu, endometria a vaječníků, uvedli výzkumní pracovníci.

„Nemůžeme proto doporučit ženám konzumovat tyto specifické potraviny, aby ovlivnily jejich nástup přírodní menopauzy,“ uvedl vedoucí výzkumný pracovník Yashvee Dunneram, doktorský studijní program na Školy potravinářských věd a výživy na univerzitě v Leedsu v Anglii.

Předchozí studie ukázaly, že dieta může mít vliv na menopauzu, ale výsledky z různých studií měly protichůdná zjištění, řekl Dunneram živé vědě. Takže se rozhodla použít údaje z kohortní studie UK, která jí a svým kolegům umožnila prověřit stravovací návyky žen před tím, než dosáhla menopauzy, a porovnat tyto informace se skutečným věkem menopauzy žen. Tento průběžný průzkum učinil data spolehlivější než retrospektivní studie, ve které se lidé pokoušejí vzpomenout si, co sami jedli roky poté, „řekla.

Čas jídelny

Vědci zkoumali výsledky průzkumu shromážděných od více než 35 000 žen, ve věku od 35 do 69 let, z Anglie, Skotska a Walesu. Ve studii ženy odpověděly na otázky týkající se zdravotních faktorů, které by mohly ovlivnit menopauzu, včetně stravy, historie hmotnosti, úrovně cvičení, reprodukční historie a použití hormonální substituční terapie.

O čtyři roky později se vědci následně seznámili s ženami a zeptali se, v jakém věku ženy dosáhly menopauzy. Přibližně 14 000 žen odpovědělo v obou časových bodech a z nich 914 hlásilo, že během čtyřletého období, ve věku od 40 do 65 let, prošla přirozenou menopauzou.

V průměru ženy dosáhly menopauzy ve věku 51 let, zjistily výzkumníci.

Každá dodatečná denní dávka mastných ryb, včetně pstruhů a sleďů, byla spojena se zpožděním menopauzy o přibližně tři roky a každá další denní část čerstvých luštěnin byla spojena se zpožděním menopauzy asi o rok, zjistili výzkumníci. A co víc, vyšší příjem vitaminu B6 a zinku (ze stravy, nikoliv z doplňků) byl obecně spojen s pozdější menopauzou, uvedli vědci.

Naproti tomu každá další denní dávka rafinovaných sacharidů byla spojena s počátkem menopauzy o 1,5 roku dříve – což bylo zjištění, které zohlednilo další možné vlivné faktory, uvedli výzkumní pracovníci.

Rozložení údajů

Výzkumníci také rozdělili data na menší skupiny, podívali se na matky oproti nonmothers a vegetariány versus nonvegetarians.

Mezi ženami, které nebyly vegetariány, jíst denně více nezdravých občerstvení – jako jsou čipy a pečivo – bylo spojeno se zahájením menopauzy téměř o dva roky dříve ve srovnání s vegetariánskými ženami, které každý den jedli méně nezdravých občerstvení. Mezitím bezdětné ženy, které jedli více hroznů a drůbeže, začaly později začít menopauzy.

Snad některé potraviny, jako je hrozno, luštěniny a mastné ryby, jsou spojeny s pozdější menopauzou, protože obsahují nebo stimulují antioxidanty, které mohou hrát roli při zrání a uvolňování vajíček.

Naopak, rafinované sacharidy zvyšují riziko inzulínové rezistence, která může narušit aktivitu pohlavních hormonů a zvýšit hladinu estrogenů – faktory, které mohou zvýšit počet menstruačních cyklů a rychleji snižovat zásoby vajec, uvedli vědci.

Informační zdroje – Siberian Health.

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook0

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy