placená inzerce
Déte nám vědět...

Mikôláš ze svó partijó zajelê pochopitelně aji do Slôžéna. Jaky to tam bêlo?

placená inzerce
i049258858430121755

Prosinec 13, 2019 9:20 / Furtovnik

Od nás, s článkem a fotkama od Frantê Vêhlidalovyho – Ve Slôžéně to vêpadá, že nemaji nic jinšiho na prácê, než imrvére vêhližet nejaky návštěvê. Přêrozeně to minimê ze srandê. Pô hôlánech na taženi ke Slavkovô se tam minôló sobotô zastavil aji Mikôláš.

Mikôláš má každé rok pořádnó šichtô. Začiná chodit 5. prosênca a jak je vidno podlevá návštěvê ve Slôžéně, rozlitany to měl eště aji v sobotô 7. prosênca. Ale hlavně že to fšecko zmákl a každymô nadělêl spravedlêvě, co si zaslóži.

Ze slôžénské hratvê nám poslal raport náš známé Franta Vêhlidalu. Sami smê tam bêt nemuhlê, a tož aspoň zprostředkovaně se podělimê s vama o to, co nám k temô napsal. TOŤ k temô poslal aji nejaky fotečkê.

V sobotu 7. prosince 2019 v době od 16.30 do 19.30 se na návsi obce a v objektu Komunitního centra Služín uskutečnila mezigenerační akce pod názvem Mikulášská nadílka, věnovaná pro děti ze Stařechovic – místní části Služín, které se zúčastnili rovněž naši pozvaní přátelé z Prostějova a dalších vesnic.

Zatímco si děti opakovali písničky a básničky, Mikulášova družina navštívila služínskou kapličku sv. Martina, odkud vyrazila na náves před budovou spolku Hanáci. Zde již v kotli hořel pekelný oheň.

Jak se Mikuláš, andělé a čerti blížili, v dětech narůstalo napětí, ale i očekávání. Kolem ohně nastalo veselí, čerti se snažili děti postrašit, ale u většiny nepochodili. Po chvíli dovádění se Mikuláš se svým doprovodem odebral do místností současného komunitního centra a po chvíli ho následovali i děti se svými rodiči a pozvanými hosty. V příjemně vyhřátém prostředí se všichni usadili a slova se ujal svatý Mikuláš:

          „Dobrý večer milé děti, vítám vás u spolku Hanáci ve Služíně, na Mikulášské nadílce. Přicházím k Vám z daleké země, ale i tak vím, kdo z vás byl hodný a kdo zlobil. Kdo odmlouval rodičům a neposlouchal, kdo zlobil ve školce, nebo ve škole. Vím také, kdo neposlouchal paní učitelku, a kdo se málo učí. Zjistil jsem, kdo se pere s kamarády, kdo trápí zvířátka, nebo, kdo hodně mlsá a málo jí. Já si s andílkem zapisuju dobré vaše skutky, ale ty špatné si zapisují a vyřizují čerti, kteří mají připravený pytel a zlobivé děti si chtějí odnést do pekla. Zlobiví děti dostávají místo dárku uhlí. To je ale drahé a tak i pro ně mám připravené něco na zub, ať má pan zubař práci. V pekle je sice teplo, ale moc dobře tam není. Přesto věřím, že se ti zlobiví polepší, a že čerti nakonec nikoho neodnesou. Protože jak jsem zjistil, skoro všichni jste byli hodní, pomáhali jste svým rodičům, babičkám a dědečkům i kamarádům a ve školce i ve škole jste poslouchali a dobře se učili. Přišel jsem si s vámi povídat a každému dám malý dáreček. Na oplátku mě zazpíváte, nebo povíte krátkou básničku.

Anděli; můžeš už rozdávat dárky“.

Po té andělé volali jedno dítě po druhém a po básničce, či písničce dostal každý drobný dárek. Až na drobné výjimky se všechny děti Mikuláši pochlubili, jak jsou šikovné. Nemluvňatům se všechno také líbilo. Největší potlesk si zasloužili společňata Patrik a David Zapletalovi, Adam a Vojta Nutilovi, dále Václav Holubek, Martin Šilhánek, Matyáš Šťastný, Iva Novotná, Matěj Brančík, Eliška Pluháčková a další. Nakonec si Apolenka Šťastná dala říct a společně s anděly zazpívaly píseň „Narodil se Kristus pán, veselme se“. A nálada byla opravdu veselá.

Počet účastníků byl 25 dospělých a 21 dětí. Setkání podpořilo pospolitost lidí ze Služína i blízkého okolí a umožnilo zapojení cílových skupin do aktivní zábavy. Aktivita podpořila cílové skupiny projektu – osoby pečující o malé děti a osoby se zdravotním postižením.

Facebook0
  • i049258858430121755

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy