placená inzerce
Déte nám vědět...

Lhotecky hodê ‚vêlepšêlo‘ zetkáni rodáku. Zendó se znovô za pět let?

placená inzerce
DSC_0011

Květen 29, 2017 11:47 / Furtovnik

Ze Lhotê, té pod Kosiřem – Dalo bê se řict, že Lhota pod Kosiřem ôž pomalô podpirá hanácky nebe. Z nadmořskó véškó 339 m n. m. ale k Velkymô Kosiřô (442 m n.m.) přece jenom eště kósek scházi. Ale to jenom tak pro zajimavosť.

Na Lhotě maji za sebó hodové vikend. A dalo bê se řict, čim menši dědinka, tym vic se na takovy věcê drži. A tak to má bêt. Pátečni hodovó mšó svató ô kaplêčkê Pannê Marie Pomocnice to fšecko začlo. Jak se na pořádny hodê slôši a patři.

Nedělni ráno s řiznó dechovkó, kerá vêtrôbovala barák od barákô, bêlo možná pro nekeho krôšny, ale muhla za to sobota. Letos totiž znovô po 5 letech pozvalê na hodê svoje rodákê. A jak nám řikala Hanka Čajanova, kerá s manželem Liborem kolem chêstáni rodáku hlavně litalê, nebêla to marná práca. Zařizováni mělê ôž od listopadô a nakonec se na Lhotě potkalo kolem 120 rodáku. Z nich néstarši Marie Ptáčnikova (97 let) dorazêla z Olmika. Navic mimo jiny tê, keři minôle tadê eště bêlê, ale ôž nigdá nepřêjedó, přêpominala vystavka v sále kulturákô.

Dêž bêla řeč o néstaršim rodákovi, respektive rodačce, je dobry zminit aji teho némladšiho. A v tymto připadě takê rodačkô. Je to Anička Bilova, narozená v rokô 2013, a je to skôtečně posledni lhotecky novorozeně. Od té dobê nemaji v dědince s poslednim statistickym udajem 137 obyvatel žádné nové přirustek. A zatim to pré ani nevêpadá… Škoda, na Lhotě je krásné klid, radosť pobêt.

A ešlê si to zopáknó znovô za 5 let? Hana je trochô opatrná. Chêstáni a zháněni je přêrozeně hromada práce a časô. Tagže fčêlka só hlavně rádi, že to fšecko dobře dopadlo. A až jim otrne, tož se pozná. Za 5 let ôvidimê. Dêž znovô daji dohromadê sêlê hasiči, Obec Drahanovice a Hospudka s Minipivovarem Kosiř, to bê v tem bêl čert…!

Termin nám bohužel moc nepasoval, tož smê se muhlê zastavit na Lhotě akorát v pátek večir a pak v nedělô ráno. Na to se mužete podivat TOŤ. Hlavni sobotni parádô smê si ale mosêlê nechat ôtyct.

Facebook0
  • DSC_0011

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy