placená inzerce
Déte nám vědět...

Letošni Žváček bêl česko-moravsko-slovenské. Tancovala se ê mazurka!

placená inzerce
DSC_0101

Červen 20, 2022 14:34 / Furtovnik

Z Konice – Do drôhyho štvrťstoleti nakročêl v nedělô Žváčkuv festival dechovek. Letos takê spojené s přêpomenôtim 115. véroči narozeni známyho mozêkanta a skladatela, rodáka z Haček na Konickô. A co se nepovedlo loni, letos si muhlê fšeci vênahradit.

Žváčkuv festival dechovéch hudeb měl v nedělô svoje šestadvacáty pokračováni. Konečně ve fšecké parádě a ve svym tradičnim červnovym čase. Kvulêvá opatřenim a vênôcenymô posônôti terminô se loňské rok mosêla takê měnit nabidka hostujicich kapel, ze keré nakonec vêpadlê jihočešti Babóci (Babouci), protože ôž mělê domloveny hrani inde. Letos to ale klaplo, a tož néstarši jihočeská dechovka (v kôse hrajó ô 154 let) rozparádila zámecké park letos. A ê gdêž je Antonin Žváčku přezdivané králem moravskéch polek, překvapilê Babóci jeho mazurkó.

Jak ôž bêlo zminěny v titulkô, letos mělo dechovkovy vêhráváni česko-moravsko-slovenské nádech. Kromě ôž zmiňovanéch jihočeskéch Babóku přêjela pro změnô z drôhé stranê – ze slovenskyho Záhorí – Záhorienka. Jenom o kósek bléž to mělê pak Skoroňáci ze Skoronic ô Kyjova. A přêrozeně zahrálê aji hostiteli z Konicka – Holóbkova mozêka. Krom zeměpisnyho rozsahô kapelê takê ôkázalê, že ê mezê dechovkama muže bêt rozdil. A jasny nuance mezê pojetim českym, moravskym a slovenskym. Nakonec se z nás takê stanó znalci dechovek :-)

Po mažoretkách ZUŠ Konica v uvodô pak předělê mezê kapelama obstaral národopisné sóbor Mánes z Prostijova. Gdêž si êště ve volnéch chvilkách chtělê lêdi splknót, že se třeba celé rok nevidělê, tož odpoledne s dechovkama v konickym parkô ôteklo natotata. Jaky to tam bêl se mrknite TOŤ.

Facebook0
  • DSC_0101

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy