placená inzerce
Déte nám vědět...

Kostelečáci zajelê do Konice zazpivat Rêbovkô, natrénovalê jô zas po hromadě let

placená inzerce
DSC_0787

Leden 3, 2018 9:19 / Furtovnik

Z Konice – Vánoce sice ôž bêlê, ale vánočni čas se eště čitá až do Třech králu. Proto Česká mša vánočni Jana Jakôba Rêbê, né jenom mezê mozêkantama a zpěvákama označovaná jako Rêbovka, se zpivala v utery v Konicê tak akorát.

Spiš, než Česká mša vánočni, se laikovi spiš vêbavi známi Hej mistře, čê ôž zmiňovaná Rêbovka. Ale ať tak, čê tak, tato rozsáhlá cirkevni skladba vznikla ôž v rokô 1796, to měl J. J. Rêba teprová 31 let. Za tê staleti ôž zlidověla a dočkala se ôž bezpočtô provedeni.

Jak nám řikal zbormistr chrámovyho zborô kostela sv. Jakôba Staršiho z Kostelca na Hané, naposledê jejich těleso zpivalo Rêbovkô před 13 letama. Aktuálni premiérô měla 29. prosênca v Kostelcô a ještě za čerstva zajelê Kostelečáci, posêlněni dalšima zpěvákama, vesměs ze Scholê Cantorum, zazpivat po pátečnim kocertô v Kostelcô aji do Konice, protože varhanni doprovod dělala Ludmila Nedomanská-Kopečná právě z Konice.

Kostelecky podáni Rêbovkê provázelo aji mloveny slovo. Jeho autor a přê konzertě takê ‚vêpravěč‘ Mario Buzzi mezê jednotlêvéma čásťma přêbléžêl jejich obsah. Duvod podle něho je uplně pragmatické. Né dêcky poslôchači vnimaji plně textové obsah, takže tóto formó se přêbléžêl celé přiběh, keré vlastně znázorňôje betlémek ve vánočnim čase v každym kostele ê doma. Rêbovka je o zvěstováni Kristova narozeni a přichodô pastyřu k jeslêčkám.

Ôž bêlo zminěny, že kostelecky provedeni České mše vánočni ze zborem nastôdoval Karel Vlachu. Je dobry takê přêpomenót, že sólistama bêlê Vlaďka Plôháčkova – soprán, Jana Bartonikova – alt, Jindra Valčiku – tenor a Jirka Veisu – bas. Na pár fotek se mužete čihnót TOŤ a pod článkem je aji kósek žêvéch obrázku, tož si mužete čásť aji poslêchnót.

Ale abêchmê nabidlê aji nejaky pozváni. Pochopitelně mozêkant je dêcky mozêkantem, a tož aji nekeři členi chrámovyho zborô maji dalši pusobeni. V kosteleckym kostele vêstópi v nedělô 7. ledna hlavně spirituálni ôskôpeni NOPROBLEM. Mužete si teda ôdělat eště jeden svátečni podvečir.

plakát problem

Facebook0
  • DSC_0787

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy