placená inzerce
Déte nám vědět...

Konec válkê přênesl nebêl jenom radostné, ale aji tragické. Tê si přêpomenemê přes vikend v Javořičkô a Zákřově!

placená inzerce
javoříčko_1

Duben 24, 2019 10:49 / Furtovnik

Od nás, s tiskovó zprávó a fotkama od Ivo Hegera – Drôhá světová válka se tó dobó bléžêla k závěrô. To, že jenom pár dni před koncem přêšlê oběti ve vêpálenéch dědinách na Olomóckô, je snaď  eště o to tragičťéši. To nic ale neměni na faktô, ža každé zmařené žêvot ve válce je zbêtečné…

Na přelomô dôbna a května se nepřêpominá jenom konec 2. světové válkê, ale aji památka tech, kteři se ho jenom o pár dni nedožêlê. V našem okoli je v této sóvislosti řeč o Zákřově, keré je dneska sóčásťó Tršêc s ani né stovkó obyvatel. Tam došlo k tragédii 18. dôbna 1945, bêlo zlikvidovanéch 19 chlapu od 16 do 45 let. Napřeď jim ale rušti kozáci ve slôžbách wehrmachtô zpřeráželê fšeckê končetinê, pak je střelêlê do tyla. Nekeři ale eště aji tak bêlê na samotě Kyjanice ôpáleni zažêva. Podlevá fšeckyho bêla záminkó podpora partyzánu.

Eště bléž ke koncô válkê došlo k dalši tragédii, tentokrát v Javořičkô pod Bózovem. Tam sidlêlo aji komando eSeSáku. Aji tadê se mlovi o partyzánech, ale jasné duvod běsněni 5. května 1945 se ôž asi nigdo nedozvi. Smôtné učet je 38 mrtvéch chlapu staršich 15 let a vêrabovaná a vêpálená dědina…

Obě têto mementa z konca válkê přes vikend přêpomenó pietni akce. Tiskovó zprávô nám poslal za Iniciativô pro podporô vêpálenéch obci Ivo Heger.

Obce si připomenou válečné tragédie

O nadcházejícím víkendu si lidé připomenou tragédie, které se odehrály v závěru 2. světové války v Zákřově a Javoříčku na Olomoucku. Nacisté tam připravili o život desítky nevinný obyvatel, a to v době, kdy o porážce hitlerovského Německa nebylo pochyb.

V sobotu 27. dubna v 11 hodin začne pietní akt v Javoříčku u tamního památníku, který vyrostl nad hrobem osmatřiceti obětí nacistického vraždění. Obec byla v květnu 1945 přepadena oddílem SS, muži povražděni a stavení vypálena. Popelem tehdy lehlo 32 usedlostí. Jako jedna z mála budov zůstala stát tamní škola, v níž je v současné době umístěna expozice, která tehdejší události připomíná. Účastníci setkání určeného pro veřejnost si budou moci školu prohlédnout, případně využít také zvýhodněného vstupu do nedalekých Javoříčských jeskyní. Ty se při příležitosti konání akce otevřou pro děti zdarma a pro ostatní návštěvníky za snížené vstupné.

Pietní vzpomínka při příležitosti zákřovské tragédie se uskuteční v neděli 28. dubna v 11 hodin u památníku v Zákřově. Ten připomíná smrt mužů, které okupační jednotky odvlekly z obklíčené obce do Velkého Újezda. Muži byli mučeni a následně devatenáct z nich upáleno v nedaleké osadě Kyjanice. Byl mezi nimi i Ota Wolf, člen židovské rodiny, která se celou dobu ukrývala v lesích v okolí Tršic. Po válce byl vydán jeho deník, díky němuž je Wolf označován za českou Annu Frankovou.

Pietní vzpomínky pořádají obce Luká a Tršice, na jejichž území Javoříčko a Zákřov leží, společně s Iniciativou pro podporu vypálených obcí. Záštitu nad nimi převzal ministr kultury Antonín Staněk a hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

plakat Javoříčko plakat Zákřov

Facebook0
  • javoříčko_1

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy