placená inzerce
Déte nám vědět...

Knižkê nésó žádnym přežêtkem, ale je potřeba vědět, jak to děckám řict

placená inzerce
DSCN4282

Únor 17, 2016 8:27 / Furtovnik

Z Vrchoslavic od Adélê Pališkové – Dêž se řekne knihovna, tak se asi gde kemô vêbavi potemnělá šalanda s regálama knižek, na kery sedá prach. Tak to ale néni, nebo spiš nemosi bêt. Knižkê só pořáď IN, akorát se mosi vědět, jak na to.

Nápad dostala vrchoslavická knihovnica Naďa Páclova. Piše nám o tem naša občasná přêspivatelka Adéla Pališkova. Pochopitelně je dneska pohodlňéši si knižkô zavřit do čtečkê a nemosêt se s ňó vláčet, připadně nečist vubec. Ale to néni ono. Knižka, sténě jak třeba gramofónová deska, sice bojôje s modernima vêmoženosťma, abê se dêcky nakonec zjistilo, že furt si svoje misto na slônkô zaslóži.

Ale ôž dosť mudrováni, tak, jak Adéla zepsala a poslala, předávámê to aji vám, abêste se třeba nechalê inspirovat, dêž se ocitnete ve slepé ôlêčce a bôdete si lámat hlavô s tym, jak mlady přesvěčêt, že knižkê stoji za to čist. A TOŤ mrknite na pár fotek, kery nám Adéla Pališkova poslala.

Bloudím, bloudíš, bloudíme

Vrchoslavice, knihovna

Kdepak, nikdo nezabloudil, ani se neztratil. To jen knihovnice Naďa Páclová z vrchoslavické knihovny měla nápad, který ji pomohli DDM Orion a obec Vrchoslavice zrealizovat.

Jako matka dvou dcer školou povinných někdy zažívá pocit, že knihy jsou pro dnešní děti okrajovou záležitostí.  Sama diagnózou „čtenář“ trpí od dětství.  Šustění papírových listů je pro ni tou nejpříjemnější melodií.  Když ji děj knihy pohltí, dokáže jít spát nad ránem a kabelku si  vybírá zásadně podle toho, aby se do ní vešly aspoň dvě knihy.

Ale jak dětem ukázat to kouzlo knih? Jak  odkrýt tajemství představivosti a přitom je do čtení  nenutit?  Už  před rokem, kdy převzala vládu nad svazky v místní knihovně, se jí v hlavě začal rodit  jeden nápad za druhým.  Prostory knihovny, kterou pro své mini rozměry čtenáři nazývají půjčovnou,  ale ani jednomu nápadu nepřály.  A tak se za pomoci zastupitele Tondy Bartošíka  zrodila hra pro žáky 1. – 9. tříd „Literární labyrint, aneb hádanky mezi řádky“.

V neděli 14.2.2016 odpoledne se v Motorestu Černý rytíř sešlo dvaadvacet zvídavých dětí. Rozdělily se do 3-4 členných skupinek a soutěž mohla začít. Děti si vybíraly z hracího panelu papírové ruličky s ukázkami ze známých knížek. Pak ve skupince  hledali správné odpovědi odkud ukázka pochází.  Oživením čteného slova byly video a audioukázky z děl natočených podle literární předlohy.  Jako bonusová disciplína bylo skládání puzzle z obalu známé knížky.

Cílem soutěže bylo ukázat dětem takové úryvky z knih, které by je inspirovaly k přečtení.  Objevily se tam ukázky od klasických českých pohádek, knížek pro nejmenší,  dívčí romány, dobrodružné literatury, klasiky jako Honzíkova cesta, Babička nebo Kytice, až po všem známého Harryho Pottera.

Ani rodičovský doprovod nezůstal v neděli sedět s rukama složenýma v klíně. Aniž to organizátoři čekali, rodiče si vyžádali papír a mimo soutěž si určovali původ ukázek. Osvědčili se i jako poradci, když žádné družstvo odpověď nevědělo. Soutěž zkrátka vtáhla všechny, bez rozdílu věku.

Vítězné družstvo si kromě diplomu  odnášelo poukázky v hodnotě 300Kč na knihy dle vlastního výběru. Druhé a třetí místo k diplomu získalo zábavný hlavolam. Pro ty co se neumístili, měli organizátoři připraveny záložky do knihy. Věřme,  že dnes kdy čtete tyto řádky, záložka už odpočítává přečtené stránky z knížky, kterou děti objevily na nedělní soutěži.

Vrchoslavická knihovna už řadu let živoří v malých prostorách. Obecní rozpočet ale v letošním roce vyčlenil významnou finanční částku na přestěhování knihovny do prostornějších míst. Starosta obce Ing. Svozílek, který se sám označuje za „nečtenáře“, si nenechal nedělní akci ujít a byl mile překvapen, kolik potenciálních čtenářů ve Vrchoslavicích je.

Nezbývá než držet palce, aby se stěhování knihovny povedlo ve stanoveném  termínu a Naďa Páclová měla ještě letos prostor pro realizaci dalších nápadů.  Určitě  jste zvědaví, kam obec Vrchoslavice svoji knihovnu plánuje umístit. Sledujte webové stránky obce Vrchoslavice,  zárodky dalších akcí knihovny už jsou v líhni!

AdPa

Facebook0
  • DSCN4282

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy