placená inzerce
Déte nám vědět...

Jednó za rok je potřeba ôdělat v dědině ordnung. Ostatkovy právo vládlo v sobotô ê v Cholêně!

placená inzerce
DSC_0926

Únor 11, 2024 9:09 / Furtovnik

Z Cholênê – Hromadô dědin v sobotô ovládlê ostatnici. Gdêž smê vêjiždělê po poledňô do Cholênê, tož smê potkalê pruvodê maškar třeba v Přemkách, čê v Pěnčéně. Ale takovéch dědin bêlo mnohem vic.

Do Cholênê na masopustni pruvod smê se vêpravilê po hromadě let. Ale aji tak smê tam přêjelê zas mezê známy. Sraz na farni zehradě, předáni ostatkovyho práva, zatancovat ‚cófavó‘ a vêrazêlo se na obchuzkô po dědině.

Ostatkovy právo je aji od teho, abê se dalê do rychtykô fšeckê hřichê za celé rok. A tož abê to mělo nejakó štábni kulturô, prvni na prdel dostala starostka Kamila Navrátilova, přê prvni zastávce ô školê pak aji pani ředitelka Žaneta Gruntova. Exekuca zjištěnéch prohřešku probihala přimo na mistě ê na fšeckéch dalšich zastávkách.

Řikala nám ‚stárka‘ Hanka Blažkova, ináč takê vedóci národopisnyho sóborô Cholênka, keré ostatkové pruvod v Cholêně ôž leta chêstá, že to néni jenom jejich záležêtosť, ale zapoji se ê hromada lêdi mimo. Což je parádni a vzhledem k temô, kolêk šlo v pruvodě aji ‚civilu’, keři si to nechtělê nechat ôjit, je jasny, že ostatkovym právem žêla celá dědina.

Nejaky fotkê máte TOŤ, na žêvéch obrázkách je uvodni ‚cófavá‘ na farnim dvoře.

DSC_0926

Facebook0

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy