placená inzerce
Déte nám vědět...

Je to smôtny, ale zapominat bê se nemělo. ZÁKŘOV A JAVOŘIČKO!

placená inzerce
javoricko4

Duben 21, 2018 8:53 / Furtovnik

Od nás, s tiskovó zprávó Ivo Hegera – Jak hrozná bêla II. světová válka dokazôjó aji tragédie pár dni před jejim koncem. Aji v našech končênách mámê dvě takovy mementa. Nédřiv 18. dôbna Zákřov ô Tršêc a potom 4. května vêpáleny Javořičko.

Só to hodně smôtny věcê, ale nende jenom řikat, že je to ôž dávno. Přêpomenôti techto tragédii se chêstá aji letos. Smôtečni tryznê v Javořičkô a o deň pozďéš v Zákřově ôctijó desitkê mrtvéch mistnich lêdi, keři bêlê vêvražděni na samotnym koncô válkê.

Oba přiběhê maji neco společnyho. A to německó odplatô za partyzánsky akce v okoli. Těžko se vžêt do té hruzê, co se na mistě odehrávala. Jak to bêlo v Zákřově se mužete dočist TOŤ, o Javořičkô zas TOŤ. 

O chêstanéch akcich nám napsal Ivo Hegeru.

Obce si připomenou tragické válečné události

Během posledního dubnového víkendu si obce na Olomoucku připomenou události, které potkaly jejich obyvatele během druhé světové války. Tradiční pietní akce připravují v Javoříčku a na Zákřově, na jejichž občany dopadla pěst nacistů v posledních týdnech před osvobozením.

„V Zákřově a Javoříčku byly nesmyslně zavražděny desítky nevinných obyvatel. Nacisté jim vzali život kvůli pouhému podezření ze spolupráce s partyzány a to v samotném závěru války,“ říká předseda Iniciativy pro podporu vypálených obcí Filip Žáček, jehož organizace pomáhá udržet odkaz těchto událostí stále živý.

Vyvraždění a vypálení své obce si v sobotu 28. dubna v 11 hodin připomenou obyvatelé Javoříčka, které je dnes součástí Luké. Nacistické komando přicházející z Bouzova do Javoříčka vtrhlo 5. května 1945. „Celkem osmatřicet mužů od patnácti do sedmdesáti let zavraždili a obec vypálili. Zůstala stát jen místní škola, ostatní budovy lehly popelem,“ říká starosta Luké František Lakomý.

Tradiční památník v Javoříčku stojící na místě hromadného hrobu obětí v posledních letech doplnila moderní expozice právě v budově bývalé školy, naučná stezka kolem obnovených základů vypálených domů. Někdejší podobu Javoříčka připomíná také hmatový model z umělého kamene.

V neděli 29. dubna v 11 hodin proběhne pietní vzpomínka u památníku na Zákřově. Účastníci si připomenou památku 19 občanů, které nacisté v dubnu 1945 mučili a později upálili na lesní samotě Kyjanice. Mezi oběťmi byl i mladík Otto Wolf patřící do židovské rodiny ukrývané tři roky místními obyvateli v lese nedaleko Tršic. Otto si ve válečných dnech psal deník, díky němuž bývá přirovnáván k Anně Frankové.

„Útok na Zákřov provedli nacisté společně s Vlasovci. Nejprve vesnici zapálili, a pak odvedli muže mladší padesáti let do Velkého Újezda. Po nelidském mučení je čekala smrt upálením,“ vysvětluje starostka Tršic, pod kterou dnes Zákřov spadá, Leona Stejskalová.

Pietní vzpomínku na tragické události si obce připomínají i díky podpoře Olomouckého kraje.

Facebook0

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy