placená inzerce
Déte nám vědět...

Javořičko si znovô přêpomene tragédiô konca válkê

placená inzerce
javoricko4

Duben 28, 2017 7:07 / Furtovnik

Od nás s tiskovó zprávó Ivo Hegera a fotografijó Pavlê Dočkalové – O tym, jak to tenkrát v Javořičkô bêlo, eště furt néni uplně jasno. Každopádně německá odveta v podobě vêpáleni dědinê a postřileni skoro štêrêceti chlapu je nesmazatelná.

Asi si to nigdo nedokáže představit. Posledni dně válkê, gdê ôž si fšeci plánovalê, jak bôde fšecko jinači, a do teho taková věc… Vêpáleni Javořička a povražděni lêdi se každé rok přêpominá přê vzpominkové tryzně ô javořičskyho pomnikô. O Javořičkô se obecně vi, miň známá je podobná tragédia v Zákřově, gde za podobnéch okolnosti bêlo môčenéch dalšich nekolêk lêdi.

Vzpominkovy akce se v obóch mistech konaji zétra, teda v sobotô 29. dôbna, vic se dočtete v tiskové zprávě, keró nám poslal Ivo Hegeru.

Region si připomene události na konci války

V sobotu 29. dubna si lidé připomenou tragédie, které se odehrály v závěru 2. světové války v Zákřově a Javoříčku na Olomoucku. V době, kdy už o porážce nacismu nebylo pochyb, tam nesmyslně přišly o život desítky nevinných obyvatel.

V Javoříčku začne pietní akt v sobotu v 10 hodin u tamního památníku, který vyrostl nad hrobem osmatřiceti obětí nacistického vraždění. Obec byla v květnu 1945 přepadena oddílem SS, muži povražděni a stavení vypálena. Popelem tehdy lehlo 32 usedlostí. Jako jedna z mála budov zůstala stát tamní škola, v níž je v současné době umístěna expozice, která tehdejší události připomíná. Účastníci setkání určeného pro veřejnost si budou moci školu prohlédnout, případně využít také zvýhodněného vstupu do nedalekých Javoříčských jeskyní. Ty se při příležitosti konání akce otevřou pro děti zdarma a pro ostatní návštěvníky za snížené vstupné.

V Zákřově se pietní vzpomínka uskuteční v sobotu ve 14 hodin u tamního památníku. Ten připomíná smrt mužů, které německé jednotky odvlekly z obklíčené obce do Velkého Újezda. Muži byli mučeni a následně devatenáct z nich upáleno v nedaleké osadě Kyjanice. Byl mezi nimi i Ota Wolf, člen židovské rodiny, která se celou dobu ukrývala v lesích v okolí Tršic. Po válce byl vydán jeho deník, díky němuž je Wolf označován za českou Annu Frankovou.

Pietní vzpomínky pořádají obce Luká a Tršice společně s Iniciativou pro podporu vypálených obcí.

V poslednich letech obnovilê koničti hasiči aji tradicô pochodu z Konice do Javořička, kery só spojovany právě s učasťó na smôtečni vzpominkové tryzně. Pude se aji letos, gdo chce, ať je nachêstané o sedmi hodinách ô sokolovnê.

Pochod

Facebook0
  • javoricko4

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy