placená inzerce
Déte nám vědět...

Jak to šlape přerovském turistum? Ná véstavě si přêpomenó 110 let své existence!

placená inzerce
turisti výřez

Říjen 4, 2022 7:00 / Furtovnik

Od nás – Chuza je přêrozené pohêb, bez keryho se v běžnym žêvotě jenom tak neobendem. Pro hromadô nadšencu je to ale takê koniček, kolem keryho se ale opravdô hodně nachodijó :-)

Spočitat, kolêk teho našlapalê přerovšti turisti za 110 let své existence, bê asi nebêlo uplně jednodôchy. Pokaváď vubec bê se dalo k nejakymô reálnymô čislô dobrat. Na véstavě, keró si ke svymô véroči Klub českéch turistu (KČT) Přerov nadělêl, se pochlôbijó oceněnima a uspěchama ze svéch cest. K temô eště přêdalê hafol fotek zajimavéch mist v Olomóckym krajô, kery bê rozhodně neměl žádné turista vênechat. A jenom tak mimochodem – na panelech dostalê prostor takê 4 fotkê z archivô Furtovnikô!

Pod článkem přênášimê tiskovó zprávô k véstavě. Mê smê ale brnklê Stanislavô Dostálovi. Ten je nestorem né jenom přerovské turistikê, ale s jeho přêčêněnim si mužete ôž hromadô let vêrážet na Konicky štrapáce, Na kole okolo Konice, připadně za viló Pilávkó. Jak nám řekl, KČT Přerov je jeden néstarši v republice a jenom o rok mladši, než litovelské klub, keré je pro změnô néstarši na uzemi Olomóckyho kraja. Takže turistické historie a s tym spojenéch néruzňéšich turistickéch artefaktu je skôtečně požehnaně. Véročni véstavó s podtitulem Mapy a turistika v proměnách času si turisti z Přerova oslavilê před 10 letama ê svojô stovkô. Tentokrát je to trochô o nečem inšim.

A jak to má ze špacirama sám pan Dostál? Chodil pré ôž mnohem dřiv. Ale poprvni se organizovaně vêdal v rokô 1980 z Přerova do Daskabátô k Matesovi. Hneď na to si dal přihláškô a od té dobê neodmêslêtelnó čásťó KČT Přerov.

Turisté oslaví jubileum výstavou o Olomouckém kraji

Výstavu ke 110. výročí Klubu českých turistů v Přerově, s podtitulem 110 let poznávání Olomouckého kraje, bude od 6. října hostit Galerie města Přerova. Návštěvníci si prohlédnou nejen fotografie z turistické činnosti ze zajímavých míst Olomouckého kraje, ale také třeba diplomy, kapesní kalendáře, oblastní turistické odznaky, medaile členů a další předměty.

„Rozvoj turistiky v Přerově zaznamenává stále větší boom. Obrovskou výstavu ke stoletému jubilu klubu turistů jsme organizovali už v roce 2012.  Jmenovala se Mapy a turistika v proměnách času. Představovali jsme tehdy hlavně turistické rozcestníky a mapy. Mapy převážně turistické, ale i topografické, běžné zeměpisné, tematické či historické. Expozici kartografických skvostů i běžně dostupných plánů výletních tras doplňovaly turistické artefakty jako záznamy z výšlapů, deníky, dobové fotografie, odznaky nebo známky a razítka nastřádaná od počátku minulého století,“ vzpomněla kurátorka obou výstav Lada Galová.

Letošní plánovaná výstava se bude od té předchozí lišit jak svojí dramaturgickou koncepcí, tak volbou vystavovaných exponátů. „Půjde hlavně o fotky z našich výletů a cest a ocenění, která naši členové nasbírali v průběhu let za rozvoj turistiky,“ informoval organizátor výstavy a člen Klubu českých turistů v Přerově Stanislav Dostál. Výstavu otevře Galerie města Přerova vernisáží ve čtvrtek 6. října v 17 hodin, zahraje Autumn Trio Band. Klub českých turistů se bude v městské galerii prezentovat do neděle 20. listopadu.

KČT v Přerově

Facebook0
  • turisti výřez

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy