placená inzerce
Déte nám vědět...

Jak tahlê vojska Hanó? O vikendô se bojovalo v Náměšťo aji v Čechách!

placená inzerce
Děla

Listopad 30, 2015 13:04 / Furtovnik

Z Náměšťa, teho na Hané, a z Čech, tech pod Kosiřem – Spiš, než nejaká atrakca, je to takê dobré duvod k zamêšleni a zpomináni. Představit tô dobô si asi nikdo ani pořádně neômi a žêt v ni bê ôž nechtěl vubec. 

Je to 210 let od slavné Bitvê ô Slavkova. Tři cisaři se ale mlelê aji v našich končênách a tenkrát štrnástitisicová Olomóc jenom těžko muhla ôžêvit vojákê, keréch počet nekolêkanásobně převêšoval obyvatelstvo. Začalo se teda rekvirovat po dědinách a došlo to až tak daleko, že nekery mista, konkrétně třeba Lôtin, Třebčin, Slatinice čê Ôlšanê bêlê uplně vêdrancovany.

Do techto času se ôž pár let vracijó na zámkô v Náměšťô na Hané a o deň pozďéš pak v Čechách pod Kosiřem. Letos to přêpadlo na vikend, co je za nama a podařêlo se nám aji dik Martinô Skopalovymô zdokumentovat oba dva návratê do napoleonskéch dob. Toť só fotkê z Náměšťa od Martina a toť só naše fotkê z Čech. Do zprostředkováni atmosférê bitvê v Čechách se zapojil aji drôhé furtovnické potěr Honzik Havelku, keré zaznamenával hébajici se obrázkê.

Dobovó ukázkô v Náměšťô přêpravil městys Náměšť na Hané a Klub vojenské historie Ostrava, v Čechách pak to jak dêcky leželo na bedrech Muzea kočáru Vaška Obrovyho, keryho podpořêlo Vlastivědny muzeum v Olomócô a obec Čechê pod Kosiřem.

Facebook0
  • Děla

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy