placená inzerce
Déte nám vědět...

Jak se dělá divadlo? Třeba to ptensky děcky? V nedělô bôde dalši světová premiéra, bêlê smê na generálce!

placená inzerce
DSC_0680

Květen 24, 2019 18:18 / Furtovnik

Ze Pteni – A tož po rokô zas! Tak nejak bez světové premiérê Ptenskyho děckyho divadla (PĎĎ) bê to ani nebêlo ono. Ta letošni ôž načala drôhy štvrťstoleti. Do divadelniho světa bôde oficiálně ôvedená v nedělô 26. května. 

Představeni (PĎĎ) se na program Národniho asi nigdá nedostanó. A je to škoda! Protože v pohádkách PĎĎ je svět eště normálni, dobro vitězi nad zlem, ve finále si daji pusô a vezmó se. Pravda, z aktuálniho pojeti aji klasickéch divadelnich kôsu bê se autoři v hrobě obracelê, ale co ôž s tym…

Ôž je to pomalô aji dvě desetileti, so smê nevênechalê jedinó světovó premiérô, keró má ze svéma svěřencama na svědomi dnes ôž emeritni ředitel ptenské školê, ale jináč takê autor, režisér a principál PĎĎ Karel Foltinu. Letošni kôs se menôje ‚Dva prsteny’, a gdêž smê se ho ptalê, jak se dělá divadlo, řikal nám s usměvem, že furt sténak, jak cely leta…

Nemělê smê v plánô neco bulvárně vêštarovat ze zákulisi, ale aji tak smê chtělê troškô zvědět neco z drôhé stranê. Protože gdêž ôž je pak ta premiéra, tož každé jenom řeši, jak to tem hercum v dorosteneckym věkô de, ale co je práce a starosti za tym? Né, že bê to lêdi nedokázalê ocenit, ale ani si to negdê nedokážó dat dokôpê!

Samotné scénář se piše ôž tak během velkéch prázdnin. Od podzêmka se začne zkóšet. A pak, gdêž ôž bê si ‚rejža‘ mêslêl, že ôž to tak nejak muže bêt, třê tédně před premiéró to přestane bavit jednyho z hlavnich představitelu. Tož se mosi hledat náhrada. Tê se na ten šup zendó hneď dvě. Nakonec je teda PĎĎ světovy aji tym, že má alternace… Anebo gdêž těsně před generálkó nápověda zjisti, že ji nefungôje lampička, pan školnik, jako vrchni technik, to teda mosi dat do rychytkô. Připadně že jedna z héreček si pošramoti čapô, má jô v ortézê, a je potřeba dělat na posledni chvilê režijni upravê, abê se mosêla co némiň pohêbovat… Tê děcka! Aji kvulêvá věčimô zájmô bêlo potřeba přêpsat do puvodniho scénářa roli. Letošni obsazeni je pré totiž tak o třetinô věči, než v poslednich letech. Protentokrát jich je skoro třêcet, dalši se pak podilijó na technickym zázemi

Ale jináč se dá řict, že Dva prstenê só skôtečně světovy. Hudebni doprovod má na starosti mimo inši třeba Nazareth, čê Stevie Wonder, a mužem vám zarôčêt, že představeni v aulê ptenské školê só opravdô exkluzivni. Po nedělni premiéře só v dalšim tédňô plánovany dalši štêrê reprizê pro školê, a tym letošni divadelni sezóna PĎĎ konči.  Škoda!

Na fotkê z pátečni generálkê se mrknite TOŤ, a navic přêdávámê krátky povidáni Karla Foltinovyho o jeho aktuálni pohádce:

Další světovou premiéru na prknech Ptenského dětského divadla uvidí diváci v neděli 26. května v 15 hodin v aule základní školy ve Ptení, kde sehrají malí umělci další pohádku Karla Foltina „Dva prsteny“.

Princezna Aranka se vdává, ale přímo uprostřed svatebního obřadu tajemně zmizí. Její ženich, princ Vítek, se ji vypraví hledat. Ukáže se, že princezna je v moci čaroděje Fadžaruddina, do jehož zakletého zámku se princ může dostat jen s pomocí dvou prstenů. Ty musí napřed získat, aby si Aranku mohl odvést zpátky k oltáři. Jako v každé pohádce i tentokrát všechno nakonec dobře dopadne.

pdd

Facebook0
  • DSC_0680

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy