placená inzerce
Déte nám vědět...

Držte si klobókê, nebo rači ani nevêlizéte. Zas se ženó divoky větrê!

placená inzerce
TP_30-3-2015 Silný vítr Olomocko (100)

Říjen 28, 2017 8:00 / Furtovnik

Od nás – Néni to nic přijemnyho, dêž tak pořádně fókne. Stromê přes koleje aji sêlnice, pošramoceny střechê, neôpevněny věcê rozfókany fšôdê možně. Předpovidači počasi varôjó, že takové scénář nás čeká v nedělô.

České hydrometeorologické ustav vêdal vystrahô, kerá začne platit o pulnocê ze sobotê na nedělô a potrvá do neděle sedmi hodin večir. Néni to nic veselyho, ale klackem to neômlátite, ani do měcha nechêtnete.

Podrobnosti ohledně vystrahê se dočtete v přêložené zprávě. A jenom nám fšeckém přijem, abêhmê to ve zdravi přežêlê a pokaváď to bôde možny aji s minimem škod.

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před extrémně silným větrem, který zasáhne Olomoucký kraj v době od půlnoci ze soboty na neděli 29. října do 29. října 19 hodin. V průběhu noci na neděli a v neděli dopoledne bude postupně zesilovat západní vítr. Přes Polsko bude postupovat k východu tlaková níže a v jejím týlu k nám začne proudit studený vzduch od severu.

Nejsilnější vítr, s extrémním stupněm nebezpečí, předpovídají hydrometeorologové v poledních a odpoledních hodinách, kdy bude západní, postupně severozápadní vítr dosahovat rychlostí 11 až 16 m/s s nárazy 25 až 30 m/s, ojediněle až 35 m/s (125 km/h). Na horách očekáváme vítr o rychlosti vichřice s nárazy 35 až 45 m/s (160 km/h). Ve večerních hodinách vítr zeslábne na čerstvý. V polohách nad 600 metrů bude silný vítr doprovázet sněžení, při intenzivních sněhových přeháňkách (v bouřkách) může docházet k přechodnému snížení dohledností a tvorbě sněhové pokrývky. Na horách se postupně začnou místy vytvářet sněhové jazyky.

Doporučení ke zmírnění následků velmi silného větru:

  • Je předpovídán jev s extrémním stupněm nebezpečí. Lze očekávat materiální škody na velkém území, omezení v dopravě, výpadky elektrického proudu, polomy v lesích i ohrožení životů. Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředcích.
  • Před příchodem větru nutno zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty (květináče, zahradní nábytek, plechy, apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.
  • Omezit pohyb venku a jízdy autem. Nezdržovat se zejména v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), v blízkosti větších stromů a nechodit do lesa. Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách.
  • Při řízení auta jet maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auta učinit neovladatelné. Nutno sledovat dopravní zpravodajství.
  • Neparkovat auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením, dávat pozor na vysoké sloupy.
  • Dávejte pozor na možnost pádu drátů vysokého napětí. Pokud leží na zemi, vůbec se k nim nepřibližujte.
  • Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry. Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).
  • Vzhledem k očekávaným srážkám bude v podmáčeném terénu docházet k vyvracení stromů.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ – Praha (www.chmi.cz)

Facebook0

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy