placená inzerce
Déte nám vědět...

Dně evropskyho dědictvi neminôlê ani Konicô. Na zámkô se provázelo ve středô večir!

placená inzerce
DSC_0071

Září 14, 2017 8:34 / Furtovnik

Z Konice – Přê Dněch evropskyho dědictvi se oteviraji muzea a památkê, konaji se kulturni akce. A to fšecko pro to, abê aji ti, kery tato sféra nejak miji, si fšimlê, že je se čém pochlôbit.

‚Dědictvi‘ konicky se představilo ve středô večirnima prohlidkama. Pozvánkô kastelána konickyho zámkô Pavla Šinovyho smê si nemuhlê nechat ôjit. Mimo jinšiho totiž muže aji za to, že na zámkô je Muzeum řemesel Konicka a jeho sbirka sekerek dostala letos Guiennessuv certifikát névěči na světě.

Jak nám Pavel Šinu během prohlidkê, keró sám vedl, řikal, samyho ho překvapilo, kolêk se přêšlo podivat lêdi. Čekal, že se zende pár pozvanéch, ale realita předčêla očekáváni. Což rozhodně člověka potěši. Zadar, navic aji s občerstvenim, bêla možnosť absolbovat celó prohlidkovó trasô, teda kromě muzea aji celyho zámkô. Ten má takê ještě dalši zajimavosť -Foucaultovo kyvadlo, kery se rozkmitává otáčenim Zeme. Tech je v republice jenom pár.

Samostatná sekerková expozica je rozhodně né jenom konickym unikátem. Aktuálně čitá ôž přes 700 kósku a nechêbi mezê něma aji třeba katovská sekera. Aspoň Pavel Šinu  to tvrdil. Sbirá je pré asi 5 let a po ziskáni národniho rekordô si začal brósêt zôbê aji na rekord světové. Žádosť o zápis bêla poslaná přislušnymô véborô v rokô 2015, rekord bêl ôznané letos. O vic jak 100 sekerek překonala konická zbirka dosavadni rekordmanê, oproti zápisô do české Guinnessovkê se ztrojnásobila. A to bêste čômělê, co fšecko mezê sekerama nande!

Z večerni prohlidkê smê vám takê pochopitelně neco nafotilê, tož se mužete čihnót TOŤ.

 

Facebook0
  • DSC_0071

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy