placená inzerce
Déte nám vědět...

Bezručuv domek v Kostelcô je opravené, ‚červené‘ ale zvostal nafurt!

placená inzerce
domek1

Květen 24, 2020 13:57 / Furtovnik

Z Kostelca, teho na Hané, s fotkama z Olomóckyho kraja – Slezské bard, a takê Staré ještěr. Tak se řikalo Vladimirovi Vaškovymô. Že vám uplně nedocvakává, o kem je řeč? Nô přece o básnikovi Petrô Bezručovi (1867 – 1958).

Ê gdêž bêl Petr Bezruču puvodem Slezan, jak známo, poslednich skoro 20 let let žêvota strávil v Kostelcô na Hané (1939 – 1958). Přê tem ale na Hanó začal jezdit ô na koncô 19. stoleti, přesně od rokô 1895. To jenom tak pro obrázek, gde se tadê na Hané vzal.

Jako básnik měl ten pech, že po rokô 1989 bêl tak trochô, nebo možná aji vic, spojované s předlistopadovéma časama, protože jeho sociálni baladê si často bralê do hôbê dobovi recitátoři. Ê gdêž samotny Slezsky pisně vêšlê ôž v rokô 1908, takže s budováni socialismô nemělê nic společnyho. Jenomže těžko ôž se temô muhl bránit.

Legendárni Červené domek v Kostelcô na Hané, v kerym básnik žêl od rokô 1942 až do své smrti, ôž od 90. let chřadl a před nejakym rokem se začalo špekulovat, co vlastně s nim ôdělat. Nakonec se ho ale podařêlo zachránit a po nákladné rekonstrukcê, do keré Olomócké kraj vrazêl 8 mega, bêl v tymto tédňô znovô slavnostně otevřené veřejnosti.

Na baráčkô só novy krovê a stropê, vnitřek bêl zmodernizované, k nahlidnóti je Bezručuv pokoj, osobni věcê aji dokumentê spojeny s básnikem. Červené domek je otevřené sezónně od dôbna do řijna, od uterka do neděle. Pokaváď nepožadôjete prohlidkô s vykladem, tô je potřeba objednat předem, je vstup volné.

Fotkê mámê z webovéch stránek Olomóckyho kraja.

Facebook0
  • domek1
  • domek2

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy