placená inzerce
Déte nám vědět...

BELÊ SMÊ NA PÓTI: Vavřênec – prvni podzêmec. Na Hornim Štěpánově to šlo citit!

placená inzerce
DSC_0321

Srpen 8, 2022 6:30 / Furtovnik

Ze Štěpánova, teho Horniho – Letni pótě só pěkná věc. Přêndó lêdi, potkaji se rodinê a známi, daji si spolem po štamprlê. V nedělô bêla vavřênecká póť v Horni Štěpánově. A tož smê zajelê!

Tak bê si neznalé řekl – Bohem zapomenôté kraj. Horni Štěpánov je na vyspě Prostijovska, potažmo Konicka, ale historickê patřêl spiš na drôhó stranô Drahanské vrchovinê – na Boskovicko. Tam totiž ê do reorganizace v rokô 1960 patřêlo, a eště před tém bêlo sóčásťó politickyho okresô Moravská Třebová a sódniho okresô Jevičko. Takê farnosť, oproti zbêtkô regiónô, patři k brněnské diecézê…

Ale aji toť se žêje a Horni Štěpánov béval dêcky takovym regionálnim pótnim mistem. Bêlo to vidět aji v nedělô, gdêž smê se sem na vavřêneckó póť vêdalê. Potkalê smê hromadô známéch, zjistilê, že dědinsky pótě só furt ôdálosťó rokô. A mosêlê smê konstatovat takê jednô věc: Na pranostikách neco je. Po Anně (26. 7.), gdê začiná bêt chladnô z rána, přêcházi Vavřênec, prvni podzêmec (10. srpna). A v nedělô dopoledňa ôž to bêlo citit.

Na fotkê z Horniho Štěpánova se mrknite TOŤ.

Facebook0
  • DSC_0321

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy