placená inzerce
Déte nám vědět...

Zvonê v Řimě mužó bêt v klidô, o klapáni je postarany ê v Rakuvce!

placená inzerce
DSC_0684

Duben 2, 2021 13:48 / Furtovnik

Z Rakuvkê – Jak vimê, na Zelené štvrtek beró zvonê roha do Řima a je potřeba zajistit jejich slôžbô. A to odjaktěžêv majó na starosti hrkači, klapači – podlevá teho, jak temô gde řikajó. Bêlê smê se mrknót, jak je to v Rakuvce.

Pravda, s hrkánim, čê klapánim to bêla potiž ôž loni. Gdo bê si mêslêl, že přende rok a bôde to zrovna tak. Ale jak nám Rakuvečti řikalê, ôž to majó natrénovany, tož néni potřeba co sméšlet. Od štvrtečniho večera do sobotniho poledňa, gdê na kostelnich věžich nezvonijó zvonê, ani tak nigdo nezapomene, gdê je poledne, čê klekáni.

V Rakuvce se klape na zehrádkách, v prujezdech, z oken, čê balkónu. Pravda, tragače potřebôjó trochô vic mista, tož frkaji po chodnikô. Řikal nám starosta Josef Mikôlku, že nepočitalê, kolêk se jich tak zároveň po Rakuvce nande, ale néni to zase až tak duležêty. Hlavni je, že se lêdi aji za takovéch času daji dokôpê, domlovijó se. Mladi, ê ti starši, přêrozeně s hrkačem přêšil takê starosta, keré nám eště povidal, že se ani ranni klapáni o sedmi hodinách si málokeři nechaji ôjit… Pro tê némladši pré só nachêstany za klapáni baličkê, kery se bôdó v sobotô rozdávat. A néni vêlóčeny, že chlapi si misto teho dajó třeba po štamprlê :-) . Mosimê ale ôznat, že gdêž smê to v pátek v poledne vidělê, tož nám až hrklê slzê do oči…

Ô Žitku na zehrádce si poledni klapáni nevênechalo ani maly jehňátko. Věc ôvedl na pravó mirô pan Jaroslav. Jehňátko pré mama nechala, a tož ho krmijó z flaše a mimo inšiho se stalo ê maskotem Velkonic v Rakuvce. Nad to nám předvedl ê štêrmetrové(!) kocar z loňska. Na ten letošni eště nedošlo.

Doba muže bêt jaká chce, ale je dêcky na lêďách, jak se domlovijó a só schopni ê ochotni neco ôdělat. V tymto připadě to v Rakuvce klape. A né jenom přê klapáni. Na fotkê se mužete mrknót TOŤ, pro změnô TOŤ je krátky video.

A nám zbévá jenom popřit krásny Velkonoce vám fšeckém!

 

Facebook0
  • DSC_0684

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy